V tomto texte boli použité materiály SITA.

Horúce letné dni často nútia ľudí vyhľadávať úkryt v klimatizovaných priestoroch. Avšak úľava, ktorú klimatizácia prináša, so sebou nesie aj množstvo rizík pre zdravie, ak sa používa nesprávne. Všeobecný lekár Ladislav Solčiansky upozorňuje, že klimatizácia síce môže byť vítaným pomocníkom, no pri zlom nastavení alebo nedostatočnej údržbe môže spôsobovať bolesti hlavy, zhoršovať alergie a dokonca šíriť nebezpečné baktérie.

„Klimatizácia vie byť dobrým pomocníkom, ale ak ju používame nesprávne, môže nám spôsobiť bolesti hlavy, zhoršiť alergie či dokonca podporiť šírenie nebezpečných baktérií,“ vyjadril sa.

Riziká nesprávneho používania klimatizácie

Jedným z hlavných problémov je prudká zmena teplôt, ktorú naše telo nedokáže vždy dobre zvládnuť. Rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by podľa odborníkov nemal prekročiť päť až sedem stupňov Celzia, pretože každý rýchly prechod medzi chladným a teplým prostredím je pre organizmus stresujúci, najmä pre cievny a dýchací systém. Telo sa síce dokáže určitým spôsobom prispôsobiť, no nejde o skutočné budovanie odolnosti, ale o zvládanie krátkodobého šoku.

Pri dlhodobom pobyte v klimatizovaných miestnostiach sa do popredia dostáva aj problém so suchým vzduchom, ktorý oslabuje prirodzené obranné mechanizmy dýchacích ciest suché sliznice sú ideálnym vstupným miestom pre vírusy a baktérie, čo môže viesť k častejším infekciám.

Navyše, ľudia často pociťujú bolesti hlavy, únavu či zníženú koncentráciu, čo môže byť výsledkom nesprávne nastavenej teploty, nízkej vlhkosti alebo nedostatočného vetrania. Ak sa klimatizačné zariadenia neudržiavajú pravidelne, hromadí sa v nich prach, plesne a oxid uhličitý, čo zhoršuje kvalitu ovzdušia a spôsobuje nepríjemnosti.

Alergici, pozor

Zvláštnu opatrnosť by mali zachovávať najmä alergici. Ak sa filtre klimatizácie nečistia pravidelne, môžu späť do vzduchu uvoľňovať alergény ako peľ, prach či plesne, čím sa zhoršujú symptómy ako kýchanie, svrbenie očí či upchatý nos. Lekár Solčiansky preto odporúča pravidelnú kontrolu a čistenie filtrov, ideálne v kombinácii s použitím zvlhčovača vzduchu a sledovaním celkovej kvality prostredia.

Medzi najvážnejšie zdravotné riziká patrí výskyt baktérie legionella, ktorá môže spôsobovať vážne zápaly pľúc. Táto baktéria sa najčastejšie šíri cez kontaminovanú vodu alebo zle udržiavané klimatizačné zariadenia. Okrem nej však môžu byť problémom aj iné patogény ako Chlamydia pneumonia alebo Mycoplasma pneumonia ktoré sa podobne viažu na znečistený vzduch v klimatizačných systémoch.

klimatizácia
Fontech / Carlos Lindner

Klimatizácia v aute

Špecifickým prostredím, kde treba dbať na správne používanie klimatizácie, je auto. Priamy ofuk studeným vzduchom môže spôsobiť stuhnutie krku, zápaly horných dýchacích ciest či bolesti hlavy. Odborníci preto odporúčajú nasmerovať ventiláciu mimo tela a nenastavovať teplotu príliš nízko, aby nedošlo k prechladnutiu svalov a kĺbov.

Ďalšími často podceňovanými dôsledkami sú suché oči, podráždené hrdlo, škrabanie v nose a nepokojný spánok. Klimatizovaný vzduch spôsobuje rýchlejšie odparovanie vody z pokožky a slizníc, čo vedie k dehydratácii. Aj keď si to človek nemusí hneď uvedomiť, smäd sa v chladnejšom prostredí pociťuje menej intenzívne, no telo pritom stále stráca tekutiny.

Mário Šimovič/FonTech

Napriek rizikám však klimatizácia môže pomáhať najmä ľuďom s chronickými ochoreniami „Správne nastavená klimatizácia dokáže znížiť riziko kolapsu, predchádzať dehydratácii a zmierniť stres pre kardiovaskulárny systém,“ uzatvára Solčiansky kľúčom je teda vedomé a zodpovedné používanie, ktoré prinesie úľavu bez negatívnych dôsledkov na zdravie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP