V článku boli použité materiály TASR.

Investori vytiahli za uplynulých 24 hodín z najväčšej kryptomenovej burzy Binance a jej americkej pobočky približne 790 miliónov USD (739 miliónov eur). Uviedla to v utorok dátová spoločnosť Nansen, deň po tom, ako najvyšší americký regulačný úrad zažaloval Binance a jej zakladateľa Changpenga Zhaa. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Binance mal podvádzať

Binance zaznamenala čistý odliv tokenov vo výške 778,6 milióna USD, pričom z jej americkej pobočky Binance.US vytiahli investori 13 miliónov USD, uviedla spoločnosť Nansen na sociálnej sieti Twitter.

Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) v pondelok (5. 6.) zažalovala Binance, jej generálneho riaditeľa Zhaa a prevádzkovateľa Binance.US z porušenia federálnych zákonov. V 136-stranovom dokumente regulátor burzu obviňuje z celkovo 13 závažných porušení pravidiel, okrem iných zo zneužitia fondov svojich zákazníkov, prania špinavých peňazí či zavádzania investorov.

SEC v 13 obvineniach tvrdí, že Zhao a Binance sa podieľali na rozsiahlej sieti podvodov, umelo zvyšovali objemy svojich obchodov, odkláňali finančné prostriedky zákazníkov a zavádzali v otázke kontroly a dohľadu nad trhom.

Žaloba predstavuje najvýznamnejší krok SEC proti kryptospoločnosti. Binance vo vyhlásení uviedla, že spolupracovala so SEC a „tvrdo pracovala na zodpovedaní otázok a obáv“ vrátane snahy o dosiahnutie dohody. „Máme v úmysle rázne brániť našu platformu,“ píše sa v blogu.

Jeden z mnohých problémov

Najznámejšia digitálna mena bitcoin sa v utorok ustálila po poklese o viac ako 5 % v predchádzajúcom dni, čo bol jej najhorší denný pokles od 19. apríla. Po 13:30 SELČ sa bitcoin predával po 25,691 USD.

To, že Binance leží v žalúdku americkým regulátorom už dlhodobo, nie je žiadnym tajomstvom. Americké orgány sú presvedčené o tom, že aktivity známej spoločnosti, a vlastne kryptobúrz ako takých, spadajú pod obchodovanie s cennými papiermi a mali by byť náležite regulované. To však Binance a ďalší hráči odmietajú.

Kryptomena BNB od Binance, štvrtá najväčšia svetová kryptomena, klesla o 0,3 % na takmer trojmesačné minimum 277 USD po znížení o 9,2 % v pondelok, čo bol jej najhorší denný pád od novembra.

Žaloba SEC je ďalšou zo série právnych problémov pre Binance. Spoločnosť už marci zažalovala americká Komisia pre obchodovanie s termínovými kontraktmi na komodity (CFTC) pre porušenie predpisov, keďže ponúkala neregistrované termínované kontrakty a opčné zmluvy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP