Britský nadzvukový automobil Bloodhound sa pridal k hŕstke vozidiel, ktoré prekonali rýchlosť 965 kilometrov za hodinu. Informuje o tom spravodajský portál BBC s tým, že v sobotu v juhoafrickom Hakskeen Pan dosiahol rýchlosť 1010 kilometrov za hodinu. Spomínaný exkluzívny klub tvorilo dosiaľ len šesť automobilov – Sonic 1, Blue Flame, Thrust2, Budweiser Rocket, Sonic Arrow a Thrust SSC.

BBC pritom upozorňuje, že úspech Bloodhoundu je výnimočný najmä preto, že ho dosiahol len s pomocou prúdového motora, pričom je prispôsobený aj pre raketový motor. Dosiahnutie 1010 kilometrov za hodinu podľa tímu uzavrelo sériu vysokorýchlostných testov v Juhoafrickej republike a následne ich čaká návrat do Anglicka.

Cieľom projektu Bloodhound je prekonať súčasný rýchlostný rekord 1227,929 kilometra za hodinu, ktorý vytvoril ešte v roku 1997 automobil Thrust SSC. Riadil ho vtedy Andy Green, ktorý sedí za volantom aj v Bloodhounde. Ten by mal na budúci rok dostať spomínaný raketový motor a vďaka nemu sa postarať o nový rekord. Projekt finančne podporuje britský podnikateľ Ian Warhurst, ktorý ho zachránil pred finančným kolapsom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom