V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Výbuch sopky Sundhnúksgígar na polostrove Reykjanes na Islande spôsobil rozsiahle škody v okolí obľúbených geotermálnych kúpeľov Modrá lagúna. Láva zaplavila veľkú časť parkoviska s kapacitou pre 350 áut a zasiahla aj budovu, ktorá slúžila na uskladnenie batožiny návštevníkov.

Napriek blízkosti sopečného toku zostali termálne bazény nedotknuté, keďže lávu zadržala ochranná stena. Avšak prevádzkovatelia kúpeľov nemôžu odhadnúť, kedy sa atrakcia znovu otvorí verejnosti. Šéfka obchodného oddelenia Modrej lagúny Helga Arnadottirová pre miestne médiá uviedla, že momentálne situáciu hodnotíme a nemáme presný časový plán na opätovné sprístupnenie.

Bezpečnosť na prvom mieste

Erupcia sopky spustila v stredu večer rozsiahle preventívne opatrenia. Evakuovaní boli nielen návštevníci kúpeľov, ale aj obyvatelia blízkej rybárskej obce Grindavík, kde žije približne 4000 ľudí. Úrady reagovali rýchlo, aby zabezpečili, že nikto nezostane ohrozený v blízkosti sopečného toku. Erupcia je súčasťou série sopečných aktivít na polostrove Reykjanes, ktorý sa v posledných rokoch prebudil k životu. Od decembra 2023 ide už o siedmy výbuch sopky Sundhnúksgígar. Tento vulkán je jedným z aktívnych prejavov geologickej dynamiky Islandu, kde sú sopečné erupcie častou súčasťou života.

Island patrí medzi krajiny s najvyšším počtom aktívnych sopiek na svete. Na jeho území sa nachádza 33 aktívnych sopečných systémov, čo z neho robí unikát v Európe. Sopky sú výsledkom geologickej polohy ostrova na Stredoatlantickom chrbte, kde sa stretávajú eurázijská a severoamerická tektonická platňa. Tento stret spôsobuje neustálu sopečnú činnosť, ktorá ovplyvňuje krajinu aj jej obyvateľov. Reykjanes zažíva v posledných rokoch výrazný nárast sopečnej aktivity.

Island, lava, sopka
TASR

Turizmus a sopečné riziká

Geotermálne kúpele Modrá lagúna sú jednou z najznámejších turistických atrakcií Islandu. Ročne sem prichádzajú státisíce návštevníkov, aby si vychutnali relax v termálnej vode uprostred lávovej krajiny. Aktuálna erupcia však pripomenula, že turizmus na Islande je často spojený s prírodnými rizikami. Láva síce nezasiahla bazény, ale škody na parkovisku a obslužných budovách budú vyžadovať rekonštrukciu.

Turisti i miestni si budú musieť počkať na sprístupnenie kúpeľov, kým odborníci nezhodnotia bezpečnosť celého priestoru. Island ostáva miestom, kde sa prírodná krása stretáva s dynamikou sopiek. Modrá lagúna, aj keď dočasne zatvorená, je symbolom toho, ako môže ľudská infraštruktúra fungovať v tesnom spojení s mocnou prírodou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú