V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Vzťahy medzi Spojenými štátmi a Čínou sa po mesiacoch napätia posúvajú smerom k uvoľneniu. Čínska vláda v stredu 14. mája oznámila, že pozastavuje vývozné obmedzenia na vzácne zeminy, technológie a ďalší strategický tovarurčený na vojenské účely pre 28 amerických subjektov. Tento krok prichádza ako súčasť 90-dňového obchodného prímeria, ktoré má vytvoriť priestor na ďalšie rokovania medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta.

Rozhodnutie nasleduje po víkendovej dohode medzi USA a Čínou o dočasnom znížení vzájomných ciel, platnej od 14. mája. Americký prezident Donald Trump tento krok označil za úplné obnovenie bilaterálnych vzťahov a zdôraznil jeho význam pre globálnu stabilitu. Pre Čínu ide o prvé veľké gesto zmiernenia obchodného konfliktu, ktorý v posledných rokoch zasahoval široké spektrum odvetví vrátane technológií, energetiky a obrany.

Odblokovanie vývozu vzácnych zemín

Čína 4. apríla zablokovala vývoz siedmich typov vzácnych zemín pre 16 amerických subjektov a následne 9. aprílarozšírila tento zoznam o ďalších 12 spoločností. Teraz však pozastavila tieto obmedzenia, čím umožnila vývozcom požiadať o licencie na obnovenie dodávok počas dočasného prímeria.

Vzácne zeminy zohrávajú kľúčovú úlohu pri výrobe čipov, elektromobilov, batérií, ale aj sofistikovanej vojenskej techniky. Ich obmedzený prístup môže výrazne ochromiť technologické a priemyselné kapacity, najmä v USA, ktoré sú na čínske dodávky v tomto smere vysoko závislé.

Zeminy
Pexels

Okrem uvoľnenia vývozných obmedzení čínske ministerstvo obchodu pozastavilo aj zákaz obchodovania a investovania voči 17 americkým spoločnostiam. Toto rozhodnutie je ďalším signálom snahy oboch strán znížiť napätie a hľadať cestu k stabilnejším obchodným vzťahom.

Prímerie ako okno príležitostí

Zatiaľ čo 90-dňové prímerie je len dočasné, môže vytvoriť dôležitý priestor pre intenzívne diplomatické rokovania. V hre sú kľúčové témy ako duševné vlastníctvo, transfer technológií, ochrana investícií či strategické suroviny, ktoré sa stali hlavnými bodmi konfliktu. Analytici upozorňujú, že ak sa prímerie podarí pretaviť do trvalejších dohôd, mohlo by to výrazne znížiť neistotu na svetových trhoch a posilniť dôveru v globálnu ekonomiku.

Aktuálny vývoj predstavuje jeden z najpozitívnejších signálov v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou za posledné roky. Napriek tomu zostáva jasné, že skutočné riešenie sporov si bude vyžadovať viac než len dočasné ústupky. Vzácne zeminy a strategické technológie sú zásadným geopolitickým nástrojom, ktorého význam s prehlbujúcou sa technologickou rivalitou ďalej rastie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP