Počas prvých šiestich mesiacov tohto roka čelili slovenské organizácie v priemere 801 kybernetickým útokom týždenne. Najvyšší nárast zaznamenal výrobný sektor, kde systémy telemetrie detekovali priemerne 1380 útokov za týždeň. V porovnaní s januárom sa počet kybernetických útokov v júni takmer strojnásobil, čo podľa TASR vyplýva z analýzy spoločnosti Check Point Research.

Výrobný sektor predbehol v počte útokov verejnú správu a obranný sektor. Priemerný počet 801 útokov na jednu slovenskú organizáciu týždenne bol mierne pod svetovým priemerom.

Najčastejším vektorom útokov boli e-maily, pričom v júni obsahovali až 78 % škodlivých súborov. Tieto súbory mali najčastejšie koncovku .exe, avšak 36 % z nich sa skrývalo v dokumentoch .docx a .xls. Podľa analýzy masívne phishingové kampane cielia na používateľov všetkých úrovní s cieľom infiltrovať systémy a ukradnúť citlivé dáta.

„Prvou líniou obrany, ktorú je možné budovať a posilňovať v každej organizácii bez ohľadu na veľkosť a zameranie, sú sami používatelia. Ich schopnosť rozpoznať základné typy útokov, obozretnosť a opatrnosť predstavujú kľúčové faktory kybernetickej bezpečnosti,“ zdôraznil Tomáš Valenta zo spoločnosti Check Point Software Technologies.

V júni bol na Slovensku najrozšírenejším malvérom botnet s názvom Androxgh0st. Zameriava sa na platformy Windows, Mac aj Linux a na počiatočnú infekciu využíva viacero zraniteľností. Tento malvér kradne citlivé informácie a jeho rôzne varianty u obetí vyhľadávajú rôzne typy dát.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP