Americká automobilka General Motors (GM) hľadá miesto na vybudovanie druhej spoločnej továrne na batérie s kórejskou firmou LG Chem. Obe spoločnosti dúfajú, že rozhodnutie o mieste nového závodu padne v prvej polovici roka. Uviedol vo štvrtok hovorca GM Dan Flores.

Flores nepovedal, kde by mohol závod stáť, ale podľa analytikov je pravdepodobné, že sa bude nachádzať v blízkosti továrenského komplexu GM Spring Hill v Tennessee, keďže je jedným z troch závodov, v ktorých chce GM vyrábať elektrické vozidlá.

GM a LG Chem v rámci spoločného podnikania už budujú jednu továreň na batérie v hodnote 2 miliárd USD (1,66 miliardy €) v Lordstowne v štáte Ohio, ktorá bude zamestnávať zhruba 1000 ľudí. Tento závod sa bude nachádzať pomerne blízko dvoch ďalších tovární, ktoré GM vyčlenil na výrobu elektrických vozidiel, jedna je v Detroite a druhá v Orion Township, v Michigane.

GM bude pravdepodobne potrebovať oveľa viac batérií, aby bol schopný dosiahnuť svoj cieľ a do roku 2035 zmeniť všetky osobné vozidlá so spaľovacími motormi na elektromobily. Kórejská LG Chem má už závod na výrobu batériových článkov v meste Holland v Michigane, ktorý dodáva batérie pre Chevrolet Bolt a nové elektrické SUV Bolt.

Podľa analytikov z tohto odvetvia automobilky čelia globálnemu nedostatku batérií, pretože priemysel prechádza od vozidiel so spaľovacím motorom k elektromobilom. Väčšina batérií sa pritom vyrába v Číne a ďalších krajinách. Nový spoločný podnik GM a LG Chem však predstavuje riziko, prinajmenšom z hľadiska údajov o predaji elektrických vozidiel v USA.

V minulom roku mali autá čisto len na batérie iba 2 % na amerického trhu, na ktorom sa vlani predalo 14,6 milióna nových vozidiel. Automobilky však plánujú uviesť v tomto roku na trh 22 nových elektrických modelov a počítajú so širším prijatím týchto áut zo strany spotrebiteľov. Poradenská spoločnosť LMC Automotive predpovedá, že od roku 2023 dosiahne predaj elektromobilov viac ako 1 milión ročne a do roku 2030 stúpne na viac ako 4 milióny.

Ďalšie články:

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom