Taiwanská spoločnosť Foxconn, najväčší zmluvný výrobca elektroniky na svete a hlavný dodávateľ Apple, očakáva tento rok „trochu lepšie“ výsledky ako vlani. Upozorňuje však, že čelí nedostatku čipov pre servery s umelou inteligenciou (AI). TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

„Minulý rok sa nám darilo celkom dobre, hoci v 1. štvrťroku sme zaknihovali dosť veľký odpis,“ povedal v nedeľu predseda Foxconnu Liou Jou-wa s odkazom na odpis súvisiaci s podielom vo výške 34 % v japonskom výrobcovi elektroniky Sharp.

„Pokiaľ ide o tohtoročný výhľad, myslím si, že by mohol byť o niečo lepší ako minulý rok,“ povedal novinárom na okraj každoročného večierka so zamestnancami spoločnosti v Tchaj-pej. Foxconn pritom vlani v novembri uviedol, že jeho výhľad na rok 2024 je „relatívne konzervatívny a neutrálny“.

Spoločnosť očakáva, že dopyt po serveroch s umelou inteligenciou bude dobrý, ale globálna ekonomická neistota vzhľadom na geopolitické problémy ovplyvní dopyt po spotrebiteľských produktoch. Upozornila pritom, že výrobná kapacita čipov pre servery s AI je obmedzená a pre udržanie kroku s dopytom tak budú možno potrebné nové továrne.

Americký koncern Apple tento týždeň predpovedal pokles predaja svojich telefónov iPhone pre oslabovanie dopytu v Číne. Potvrdil tak obavy niektorých analytikov, že charakteristický produkt spoločnosti stráca pôdu pod nohami na kľúčovom ázijskom trhu, kde spotrebitelia kupujú skladacie telefóny a telefóny od Huawei s čipom vyrobeným v Číne.

Foxconn, formálne nazývaný Hon Hai Precision Industry Co Ltd, zverejní zisk za 4. štvrťrok budúci mesiac, keď tiež aktualizuje svoj výhľad na tento rok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP