Fanúšikovské webstránky sa dištancovali od J.K. Rowling pre jej vyjadrenia

Dve najvýznamnejšie fanúšikovské webstránky venované Harrymu Potterovi sa verejne dištancovali od autorky J.K. Rowling, informuje spravodajský portál BBC.

The Leaky Cauldron a Mugglenet tak urobili prostredníctvom spoločného vyhlásenia v súvislosti s autorkinými vyjadreniami na adresu trans ľudí. Jej názory na „marginalizovaných ľudí sa nezhodujú s posolstvom akceptácie“, ktoré podľa vlastných slov nachádzajú v jej knihách a preto už nebudú používať jej fotografie ani odkazovať na jej webstránku.

Proti komentárom, ktoré Rowling zdieľala prostredníctvom sociálnych sietí a blogu, sa pritom vyjadrili aj herecké hviezdy filmov o Harrym Potterovi – Daniel Radcliffe, Emma Watson a Rupert Grint a tiež Eddie Redmayne, ktorý stvárnil hlavnú rolu v potterovskom spin-offe Fantastické zvery a ich výskyt (2016) a jeho pokračovaní.

The Leaky Cauldron a Mugglenet priznali, že je „zložité vystúpiť proti niekomu, čiu prácu tak dlho obdivovali“, no zároveň by bolo podľa nich nesprávne nedištancovať sa od jej „škodlivých a vyvrátených predstáv o tom, čo znamená byť transrodovou osobou“.

„Náš postoj je pevný – trans ženy sú ženy. Trans muži sú muži. Nebinárni ľudia sú nebinárni,“ skonštatovali s tým, že stoja pri fanúšikoch Harryho Pottera, ktorí patria do týchto komunít.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článok