V tomto texte boli použité materiály TASR.

Po víťazstve Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách sa Európska únia ocitá pred novými obchodnými výzvami. Prezident Trump už v predvolebnej kampani viackrát vyjadril zámer zaviesť 10-percentné clá na všetky dovozové tovary, vrátane tých, ktoré prichádzajú z Európy.

Tento krok by mohol dramaticky ovplyvniť hospodársku situáciu v EÚ, a preto únia začala intenzívne pracovať na možných opatreniach, ktoré by mohli odvrátiť riziko zavedenia nových ciel.

Trump vo svojich vyjadreniach uviedol, že Európa, ako významný obchodný partner USA, „zaplatí vysokú cenu“ za to, že nekupuje dostatočné množstvo amerických výrobkov. Tento postoj môže mať vážne dôsledky pre najmä pre krajiny ako Nemecko, ktoré je najväčším výrobcom áut v EÚ, či Taliansko, ktoré je druhým najväčším exportérom tovarov z EÚ do USA. V prípade zavedenia ciel na európske výrobky by sa mohla európska ekonomika, ktorá sa už teraz nachádza v stagnácii, dostať pod ďalší tlak.

Európska komisia si je vedomá, že pokiaľ by Trump realizoval svoje obchodné politiky, môže to mať aj ďalšie nepriame následky. Predovšetkým, v prípade, že USA zvýšia clá na čínske produkty, môže sa stať, že čínski výrobcovia presmerujú svoju produkciu na európsky trh, čo by mohlo spôsobiť ďalší pokles konkurencieschopnosti európskych firiem.

TASR/AP

Aj napriek týmto hrozbám, EÚ nezostáva nečinná a už teraz začína komunikovať s budúcou Trumpovou administratívou. Cieľom je nájsť oblasti, v ktorých by obidve strany mohli spolupracovať a zmierniť tak riziko nových obchodných bariér. Jednou z možností, ktorú EÚ zvažuje, je zvýšenie dovozu amerického skvapalneného zemného plynu (LNG). Tento krok by mohol znížiť obchodný deficit USA a zároveň podporiť energetickú bezpečnosť Európy.

Dohoda, ktorú Trump uzatvoril v roku 2018 so zástupcami EÚ, zahrnovala práve zvýšenie dovozu LNG, čo pomohlo zabrániť uvaleniu nových ciel na európske výrobky ako oceľ a hliník. Európska únia teraz dúfa, že podobné dohody môžu byť uzavreté aj s novou administratívou, aby sa predišlo ďalším ekonomickým problémom.

V neposlednom rade sa analytici zhodujú, že výzvou bude aj možná politika USA voči Číne. EÚ sa bude snažiť nájsť vyvážený prístup, ktorý by umožnil pokračovanie v obchodovaní s Čínou, ale zároveň by zohľadnil geopolitické a ekonomické zmeny, ktoré Trumpovo obdobie môže priniesť.

Európska únia bude musieť čeliť ťažkým rokovaniam s novou americkou administratívou, ale snaha o dohodu a udržanie stabilného obchodného prostredia je rozhodujúca pre budúcnosť jej ekonomiky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú