Rada Európskej únie v piatok rozhodla o uvalení sankcií voči siedmim Rusom a piatim subjektom spojeným s prevádzkou webovej stránky RRN (Recent Reliable News), ktorá podľa Únie skresľuje informácie a šíri propagandu na podporu vojny Ruska proti Ukrajine, informuje TASR.

Podľa Rady sa táto kampaň, na ktorej sa podieľajú ruské štátne orgány, opiera o falošné webové sídla, ktoré si prisvojujú identitu vnútroštátnych médií a vládnych webových sídel, ako aj o falošné účty na sociálnych sieťach.

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell k tomu vyhlásil, že RRN je súčasťou širšej hybridnej kampane Ruska proti EÚ a členským štátom.

Zaradením týchto nových mien na zoznam vysielame jasný signál, že vieme, ako manipulujú s naším informačným priestorom a ako fungujú. Sme pevne odhodlaní predchádzať týmto hrozbám, odrádzať od nich a účinne na ne reagovať novými nástrojmi,“ uviedol Borrell.

Rada EÚ oznámila reštriktívne opatrenia voči spoločnosti Inforos a trom z jej zakladateľov. Mediálna organizácia Inforos je podľa Rady úzko prepojená s ruskou vojenskou spravodajskou službou (GRU) a je zodpovedná za zriadenie viac ako 270 propagandistických proxy online médií.

Na sankčnom zozname je aj ANO Dialog, ruská nezisková organizácia úzko prepojená s Kremľom, Inštitút ruskej diaspóry, ako aj Social Design Agency a Structura National Technologies – dve ruské IT spoločnosti zapojené do digitálnej dezinformačnej kampane RRN.

EÚ na svoj sankčný zoznam zaradila už celkovo približne 1800 osôb a subjektov. Sankcie znamenajú zmrazenie aktív, pričom občania a firmy v EÚ majú zakázané sprístupňovať peniaze týmto fyzickým a právnickým osobám. Na fyzické osoby sa navyše vzťahuje aj zákaz cestovania, ktorý im bráni vo vstupe na územie EÚ alebo v prechode cezeň.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú