Európska komisia vo štvrtok navrhla novú legislatívu, ktorá by prinútila výrobcov zabezpečiť, aby zariadenia pripojené na internet spĺňali štandardy kybernetickej bezpečnosti, čím sa Európska únia stane menej zraniteľná voči útokom.

EÚ uviedla, že k ransomvérovému útoku dochádza každých 11 sekúnd a globálne ročné náklady na počítačovú kriminalitu boli v roku 2021 odhadom približne 5,5 bilióna eur. Cieľom zákona, ktorý sa má volať zákon o kybernetickej odolnosti, je stiahnuť z trhu EÚ všetky produkty s digitálnymi prvkami, ktoré nie sú dostatočne chránené.

Európska komisia uviedla, že počas krízy spôsobenej pandémiou koronavírusu nastal nárast kybernetických útokov a ruská vojna na Ukrajine vyvolala obavy, že európska energetická infraštruktúra by sa mohla stať terčom takého konania.

Komisia uviedla, že navrhovaný zákon nielen zníži počet útokov, ale bude prínosom aj pre spotrebiteľov, pretože zlepší ochranu údajov a súkromia.

Na Slovensku to aj tak nezvládneme

Slovensko musí zo štátneho rozpočtu zaplatiť zbytočne 48 miliónov eur pre vážne pochybenia v IT projektoch z čias vlády Smeru-SD. Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí) v utorok informovala, že spackané projekty majú na svedomí bývalý podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši a vtedajší premiér Peter Pellegrini.

Ide o projekty zamerané na národný systém riadenia incidentov kybernetickej bezpečnosti vo verejnej správe a vybudovanie nosnej infraštruktúry bezpečného informačno-komunikačného systému finančnej správy.

Práve teraz pri tvorbe rozpočtu sa musia nájsť peniaze na to, aby sme tieto korekcie zo štátneho rozpočtu mohli aj zaplatiť,“ povedala na tlačovej besede Remišová.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP