Európska únia a Japonsko v piatok podpísali memorandum o spolupráci pri podpore inovácií a rozvoji medzinárodného trhu s vodíkom. Európsko-japonská spolupráca sa zameria na podporu udržateľnej a cenovo dostupnej produkcie obnoviteľného a nízkouhlíkového vodíka a pri jeho preprave, skladovaní, distribúcii a využívaní. Táto spolupráca pomôže vytvoriť na pravidlách založený a transparentný globálny trh s vodíkom, uviedla Európska komisia v správe, ktorú zverejnila na svojej internetovej stránke.

Memorandum podpísala v Tokiu eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová a japonský minister hospodárstva, obchodu a priemyslu Jasutoši Nišimura. „Dnešná dohoda potvrdzuje záväzok EÚ a Japonska spolupracovať v oblasti vodíka, ktorý je kľúčový pre naše klimatické ciele aj energetickú bezpečnosť,“ uviedla eurokomisárka pre energetiku.

Batérie a vodík musia pracovať bok po boku

Vodík a batérie sa dokážu dopĺňať a vzájomne negovať svoje nevýhody, budúcnosť je preto podľa odborníkov v ich vzájomnej synergii. Na každé z týchto riešení sa pritom dá pozrieť z cenového aj technologického hľadiska, časovej dostupnosti, reálnych projektov, ale aj environmentálneho hľadiska. Batérie sú cenovo dostupnejšie a v praxi ich využívame už dnes, vodík je zase silným hráčom na dlhé trate.

Najväčšou výhodou batérií je ich cenová dostupnosť a odskúšanie v praxi. V oblasti elektromobility a úložísk energie je batériových riešení viac ako vodíkových. Výhody batérií vidím v tom, že ich môžu výrobcovia elektrickej energie využiť na splnenie nových limitov Európskej únie pri aktivácii podporných služieb. Práve batériové úložiská vedia zabezpečiť nielen reguláciu frekvencie a napätia, ale aj ukladanie energie z obnoviteľných zdrojov,“ uviedol predseda Slovenskej batériovej aliancie Marián Smik.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú