V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Európska komisia plánuje v priebehu sto dní od svojho nástupu pripraviť konkrétny plán, ktorý má zabezpečiť pre Európu dostupné a cenovo výhodné energie. Na základe rokovaní v Bruseli to potvrdila ministerka hospodárstva SR Denisa Saková, ktorá zdôraznila dôležitosť prioritizácie konkurencieschopných cien energií v Európe.

Saková uviedla, že dlhodobo upozorňuje na to, že konkurencieschopné ceny energií musia byť v Európe prioritou. Spolu s témami na podporu geotermálnej energie bola budúcnosť európskej energetiky jedným z hlavných bodov rokovania Rady ministrov pre energetiku v Bruseli.

Potvrdená výnimka na export z ruskej ropy

Okrem diskusií o budúcnosti energetiky bola pre Slovensko definitívne potvrdená výnimka na export produktov vyrobených z ruskej ropy do Českej republiky. Táto výnimka umožňuje Slovensku pokračovať vo vývoze ropných produktov napriek prísnym obmedzeniam EÚ, ktoré sú súčasťou sankčných opatrení voči Rusku. Tento krok bol dlhodobo predmetom rokovaní, pričom slovenská vláda argumentovala potrebou udržania stability a plynulosti dodávok v regióne.

Saková sa v Bruseli zúčastnila aj stretnutia Jadrovej aliancie, ktorá združuje krajiny podporujúce využívanie jadrovej energie. Hlavným posolstvom stretnutia bolo uznanie jadrovej energetiky ako kľúčovej zložky európskeho energetického mixu.

„Zhodli sme sa, že jadrová energetika a obnoviteľné zdroje energie sa musia dopĺňať, nie si konkurovať. A každý štát má právo rozhodnúť o vlastnom energetickom mixe,“ uviedla Saková.

Atómová elektráreň Mochovce
Slovenské Elektrárne

Geotermálna energia ako súčasť plánu

Diskusia sa zamerala aj na geotermálnu energiu, ktorá predstavuje perspektívny a obnoviteľný zdroj energie s veľkým potenciálom pre krajiny EÚ. Geotermálna energia je vnímaná ako dôležitý prvok energetickej transformácie smerom k znižovaniu závislosti od fosílnych palív.

Európska komisia si tak stanovila ambiciózny cieľ. V priebehu sto dní prísť s konkrétnymi opatreniami a stratégiami na zabezpečenie dostupných cien energií a posilnenie energetickej bezpečnosti krajín EÚ. Tento krok je nevyhnutnou odpoveďou na aktuálne energetické výzvy, ktorým Európa čelí, vrátane vplyvov klimatickej krízy, vojenských konfliktov a ekonomickej nestability. Riešenia, ktoré podporujú kombináciu jadrovej energie a obnoviteľných zdrojov, by mali vytvoriť stabilný, udržateľný a efektívny energetický mix.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP