Juhokórejská automobilka Hyundai zvažuje niekoľko možností riešenia situácie svojho výrobného závodu v Rusku, pričom jedným z riešení je jeho predaj. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa odvolala na juhokórejské médiá.

Po útoku Ruska na Ukrajinu koncom februára viaceré západné firmy pozastavili v Rusku svoje aktivity a niektoré sa z trhu úplne stiahli. Navyše mnohé závody museli zastaviť produkciu po tom, ako západné sankcie zastavili aj dovoz kľúčových komponentov do Ruska.

Hyundai pozastavil prevádzku svojho ruského závodu v marci a v auguste a septembri nepredal v Rusku ani jedno auto. Juhokórejský denník DongA Ilbo, ktorý citoval zdroje z automobilového trhu, informoval, že Hyundai začal analyzovať svoje budúce možnosti na trhu a nie je vylúčený ani predaj závodu.

Firma patrí spolu so sesterskou automobilkou Kia k 10 najväčším automobilkám na svete a jej ruská produkcia predstavuje približne 200 000 áut ročne. To znamená zhruba 4 % jej globálnej produkčnej kapacity.

Ako uviedla analytička zo Samsung Securities Esther Yimová, odhaduje sa, že v dôsledku situácie na ruskom trhu vykážu Hyundai a Kia v tomto roku spoločne stratu minimálne 450 miliárd wonov, čo v prepočte predstavuje 321,56 milióna eur.

Iné automobilky postupujú podobne

Japonská automobilka Toyota oznámila, že zatvára svoj závod neďaleko Petrohradu pre problémy v dodávateľskom reťazci. To je ďalšia ukážka toho, ako sankcie Západu proti Moskve za inváziu na Ukrajinu zasiahli firmy, pôsobiace v Rusku. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Výroba v priemyselnom areáli s celkovou rozlohou viac ako 224 hektárov sa zastavila už v marci, krátko po začatí ruskej vojenskej operácie na Ukrajine.

Vo vyhlásení spoločnosti sa uvádza, že sa rozhodla zatvoriť závod Toyota Motor v Petrohrade, keďže po šiestich mesiacoch odstávky nevidí reálnu možnosť opätovného spustenia výroby v blízkej budúcnosti.

Japonská automobilka bola nútená zavrieť továreň pre veľké výpadky v dodávke elektronických súčiastok, napísal v piatok hospodársky denník Kommersant s odvolaním sa na zdroje zo spoločnosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú