Spustenie kontroverznej aplikácie StopCovid, ktorá prostredníctvom monitorovania kontaktov svojich používateľov upozorňuje na riziko kontaktu s ochorením COVID-19, schválili v noci zo stredy na štvrtok obe komory francúzskeho parlamentu. Vo štvrtok o tom informovala televízia CNN.

Vláda francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona mala dostatok hlasov na jej schválenie aj napriek ostrej kritike z radov opozície. Po niekoľkohodinovej rozprave podporilo uvedenie aplikácie do prevádzky 338 poslancov dolnej komory parlamentu (Národné zhromaždenie) a 189 členov hornej komory – Senátu. StopCovid ešte v utorok schválil úrad na ochranu osobných údajov (CNIL). Ten rozhodol, že aplikácia rešpektuje pravidlá v oblasti ochrany údajov. Podľa úradu nevytvára zoznamy nakazených osôb, ale len kontaktov, v ktorých sú všetky údaje anonymné.

Francúzska mimovládna organizácia La Quadrature du Net zaoberajúca sa ochranou práv občanov na internete uviedla, že aplikáciu bude musieť používať 60 – 80 percent obyvateľstva. Aplikácia je určená pre smartfóny a využíva technológiu bluetooth. Jej používanie bude dobrovoľné. Údaje o používateľoch, ktorí sa ocitli v tesnej blízkosti nakazených osôb, bude uchovávať dva týždne. Ak sa niekto z nich nakazí, aplikácia umožní upozorniť ostatných ľudí, ktorí s nakazeným prišli do kontaktu.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP