Nemecký automobilový koncern Daimler sa prihlásil k cieľom parížskej klimatickej dohody a do roka 2050 chce dosiahnuť ekologicky neutrálnu nákladnú cestnú dopravu. „Chceme dosiahnuť, aby do roka 2039 všetky naše úžitkové vozidlá v Európe boli v jazdnom režime neutrálne z hľadiska emisií oxidu uhličitého (CO2),“ povedal šéf divízie Daimler Trucks & Buses Martin Daum.

Tento čiastočný cieľ vyplýva z toho, že minimálne 10 rokov potrvá, kým sa vozové parky úplne obnovia. Do roka 2022 chce Daimler v Japonsku, USA a Európe ponúkať sériové vozidlá poháňané batériami. Najvyšším cieľom je však v roku 2050 dosiahnuť úplne neutrálnu cestnú dopravu. Do konca desaťročia chce dostať pohon na báze vodíka do stavu, ktorý umožní sériovú výrobu. Daimler však zatiaľ nechce investovať do infraštruktúry, keďže si to vyžiada dodatočné investície.

Je však presvedčený, že elektrický aj vodíkový pohon sa môžu veľmi dobre dopĺňať. Stanovené ciele je podľa Dauma možné dosiahnuť len za predpokladu, že technická transformácia bude pre klientov z hľadiska nákladov a infraštruktúry finančne výhodná. Elektrický mestský autobus v súčasnosti stojí dvojnásobok autobusu s dieselovým motorom. Podľa odhadov budú elektrické autobusy a kamióny aj v roku 2040 drahšie než dieselové.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom