V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Nedávne víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách môže byť politickým bodom pre maďarského premiéra Viktora Orbána. Práve ten má s Trumpom podobný pohľad na mnohé zahraničnopolitické témy. Z ekonomického hľadiska však Maďarsko čelí obavám, že prípadné clá na dovoz z Európy, ktoré Trump sľuboval, môžu negatívne ovplyvniť jeho otvorenú ekonomiku. Maďarsko má silné obchodné väzby s Európou, predovšetkým s nemeckým automobilovým sektorom, ktorý by podľa analytikov čelil najväčšiemu vplyvu ciel.

Maďarská mena, forint, už teraz pociťuje dosahy zmenenej globálnej situácie a Trumpove clá by mohli pridať na tlaku. Slabý forint a neistota na finančných trhoch sú spôsobené kombináciou globálnych faktorov a vnútroštátnej politiky. Ak by došlo k ďalším opatreniam proti dovozu do USA, forint by mohol opäť oslabiť, čím by klesla dôvera zahraničných investorov v maďarskú ekonomiku.

Maďarský automobilový priemysel

Maďarská ekonomika sa do veľkej miery opiera o automobilový priemysel a export automobilov, ktoré vyrábajú najmä nemecké spoločnosti v maďarských továrňach. Tento sektor je vystavený americkým clám viac ako iné odvetvia. A to z dôvodu, že veľká časť európskeho vývozu do USA pochádza práve od automobiliek. Každé zvýšenie nákladov na export by mohlo zasiahnuť zisky a spôsobiť neistotu v ekonomike.

Európska komisia si uvedomuje riziká, ktoré môžu clá USA priniesť nielen Maďarsku, ale celému európskemu hospodárstvu. Ako silný priemyselný partner Nemecka, Maďarsko by bolo medzi krajinami najviac ovplyvnenými obchodnou politikou USA. Podľa analytikov až 30 % maďarského exportu smeruje do Nemecka. To z neho robí jednu z najzraniteľnejších ekonomík voči Trumpovým clám.

madarsko, forint, peniaze
Pexels

Politický tlak na centrálnu banku a volebné prípravy

Premiér Orbán opakovane tlačí na maďarskú centrálnu banku, aby znížila úrokové sadzby v záujme oživenia ekonomiky pred voľbami v roku 2026. Takýto politický tlak však spôsobuje riziko, že ak centrálna banka podľahne, forint ešte viac oslabí. Mohlo by to zvýšiť infláciu, ktorá je už teraz najvyššia v EÚ. Ekonomické priority tak môžu byť v rozpore s potrebou stabilizácie domácej meny.

Analytici z Barclays označujú forint za jednu z najzraniteľnejších mien v strednej a východnej Európe. Dôvodom je vysoká závislosť od globálneho obchodu a vystavenie rizikám spojeným s americkými clami. Pre maďarskú vládu a centrálnu banku to znamená nutnosť rozhodovať medzi krátkodobými ekonomickými ziskami a dlhodobou stabilitou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú