Britskú spoločnosť Newport Wafer Fab (NWF), čiže najväčšieho výrobcu čipov v krajine, sa chystá za približne 63 miliónov libier kúpiť holandská firma Nexperia, ktorej jediným vlastníkom je čínska spoločnosť Wingtech Technology. Uviedli to dva zdroje oboznámené s problematikou, ktoré si želali zostať v anonymite. Nexperia pre televíznu stanicu CNBC potvrdila, že rokovania o akvizícii prebiehajú.

Newport Wafer Fab je výrobcom čipov, ktorý vznikol ešte v roku 1982. Ide o jedného z mála producentov polovodičov v Spojenom kráľovstve. Rokovanie o jeho kúpe prebieha v období globálneho nedostatku čipov, ktorý viaceré krajiny vedie k snahe stať sa nezávislejšími v produkcii polovodičov.

Člen britského parlamentu Tom Tugendhat znepokojenie z možného prevzatia firmy NWF vyjadril v liste ministrovi pre podnikanie Kwasimu Kwartengovi ešte v júni. Zároveň vyzval britskú vládu, aby dohodu o akvizícii preskúmala na základe zákona o národnej bezpečnosti a investíciách. Tento zákon Británia prijala v apríli v snahe chrániť technologické spoločnosti pred prevzatím zahraničnými investormi, ak existuje ohrozenie ekonomiky alebo bezpečnosti.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP