V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Ceny benzínu a nafty sú pre Slovákov citlivou témou, a preto sú aktuálne prognózy kľúčové pre plánovanie výdavkov. Analytik finančných trhov spoločnosti XTB Marek Nemky priniesol pohľad na to, čo môžeme očakávať v nasledujúcich týždňoch. Hoci vývoj na globálnych trhoch prináša isté zmeny, pre slovenských motoristov je dobrou správou, že veľké výkyvy cien zatiaľ nehrozia.

Podľa Nemkyho sa ceny pohonných látok na Slovensku v 49. týždni pohybovali mierne nadol. Aj napriek tomu však veľkoobchodné ceny a ceny ropy zaznamenali mierny nárast. Tento vzostup bol však kozmetický a ceny pohonných látok na čerpacích staniciach zatiaľ zostávajú v stabilnom pásme.

Čo ovplyvňuje ceny pohonných látok?

Analytik priblížil veľkoobchodné ceny pohonných látok vzrástli, podobne ako ceny ropy. Tento nárast však nebol výrazný, čo vytvára predpoklady na pokračovanie stabilného vývoja cien bez väčších výkyvov v blízkej budúcnosti. Nemky upozornil na významné faktory, ktoré ovplyvňujú vývoj cien ropných produktov.

Napríklad Čína, ako najväčší svetový importér ropy, nedávno oznámila expanzívnu fiškálnu politiku pre budúci rok. Táto politika by mohla stimulovať hospodárstvo podobne ako opatrenia prijaté počas globálnej finančnej krízy v rokoch 2008 – 2010. Oživenie čínskej ekonomiky môže znamenať vyšší dopyt po rope, čo sa okamžite odrazí na rastúcich trhových cenách.

Na druhej strane však existujú faktory, ktoré môžu tlmiť rast cien. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu nedávno znížila prognózu rastu dopytu na rok 2024. Aktuálne očakáva nárast dopytu o 1,61 milióna barelov denne, čo je menej oproti predpokladaným 1,82 milióna barelov z minulého mesiaca. Táto revízia podľa analytika naznačuje opatrnosť na strane producentov, ktorí reagujú na spomalenie ekonomickej aktivity v niektorých regiónoch sveta.

TASR - Lukáš Grinaj

Vývoj pre Slovensko

Pre slovenských motoristov je aktuálna situácia priaznivá, keďže lokálne ceny pohonných látok zatiaľ nečelili zásadným výkyvom. Stabilita cien sa očakáva aj v najbližšom období.

Z dlhodobejšieho hľadiska však vývoj globálneho dopytu a situácia na svetových trhoch môžu ovplyvniť slovenské ceny. Najmä rast dopytu z Číny či iných významných regiónov by mohol vytlačiť ceny nahor. Na druhej strane, opatrnosť OPEC+ naznačuje snahu producentov udržať trh v rovnováhe.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú