Americká spoločnosť Boston Dynamics začala s predajom robotického psa. Firma v utorok vyhlásila, že Spota si možno objednať za 74 500 dolárov (v prepočte približne 66-tisíc eur). Doručia ho do 6 až 8 týždňov.

Zariadenie dokáže bežať rýchlosťou 1,6 metra za sekundu, chodiť po schodoch, no zvládne aj tance ako twerk a moonwalk. Doteraz ho testovali, pričom napríklad v singapurskom parku ho začali v čase pandémie koronavírusu využívať na upozorňovanie ľudí, aby dodržiavali sociálne odstupy.

„Kombinácia sofistikovaného softvéru a vysoko výkonného mechanického dizajnu umožní robotovi pomôcť s náročnou alebo nebezpečnou ľudskou prácou. Odteraz môžete využiť Spota na zvýšenie bezpečia ľudí v prostrediach a úlohách, v ktorých tradičná automatizácia neuspela,“ vyhlásil zakladateľ a riaditeľ firmy Marc Raibert. Spot má namiesto očí 360-stupňové kamery, je odolný voči vode i prachu a dokáže pracovať pri teplotách od -20 do +45 stupňov Celzia.

Firma Boston Dynamics po prvý raz informovala o výrobku v roku 2015. Predvádzacie video nazbieralo 7,3 milióna pozretí, pričom veľkej sledovanosti sa tešili aj následné príspevky. Spoločnosť vznikla v roku 1992 ako spin-off Massachusettskej technickej univerzity.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom