Nosná raketa Antares s nákladnou loďou Cygnus v stredu krátko po polnoci SELČ úspešne odštartovala z amerického kozmodrómu Wallops v štáte Virgínia. Informoval o tom Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Loď Cygnus spoločnosti Northrop Grumman má dopraviť na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) 3700 kilogramov nákladu. Okrem zásoby základných potrieb, náhradných dielov a prístrojov pre vedecký výskum sa môže sedem aktuálnych obyvateľov ISS tešiť aj na čerstvé jablká, paradajky, kivi či pizzu. Informovala o tom agentúra AP.

Kapsula Cygnus dostala tentoraz meno S.S. Ellison Onizuka po americkom astronautovi japonského pôvodu, ktorý zahynul na palube raketoplánu Challenger v roku 1986. Ide už o šestnástu zásobovaciu misiu pod taktovkou spoločnosti Northrop Grumman.

Zásobovacia loď by sa mala pripojiť k ISS vo štvrtok o 10.45 h SELČ. NASA plánuje už o niekoľko týždňov vyslať k Medzinárodnej vesmírnej stanici ďalšiu zásobovaciu loď, tentoraz od spoločnosti SpaceX. Vesmírne laboratórium na obežnej dráhe Zeme vo výške okolo 410 kilometrov aktuálne obývajú traja Američania, dvaja Rusi, jeden Francúz a jeden japonský astronaut.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP