Taliansky protimonopolný úrad vymeral spoločnostiam Apple a Amazon pokutu vo výške viac ako 200 miliónov eur za spoluprácu s cieľom obmedziť hospodársku súťaž pri predaji produktov značiek Apple a Beats. Úrad v utorok uviedol, že ustanovenia dohody medzi americkými technologickými gigantmi z roku 2018 obmedzovali prístup na taliansky trh Amazonu iba na vybraných predajcov, čo je v rozpore s pravidlami Európskej únie.

Orgán dohľadu uložil spoločnosti Apple pokutu vo výške 134,5 milióna eur a spoločnosti Amazon vo výške 68,7 milióna eur. Zároveň im nariadil, aby ukončili obmedzenia a predajcom umožnili „nediskriminačný“ prístup. Apple aj Amazon sa plánujú odvolať.

„Navrhovaná pokuta je neprimeraná a neodôvodnená,“ uviedol Amazon. „Odmietame názor (úradu), že Amazon profituje z vylúčenia predajcov z nášho obchodu, keďže náš obchodný model sa opiera o ich úspech.“

Spoločnosť Apple tvrdí, že taliansky protimonopolný úrad rešpektuje, „verí však, že sme nespravili nič zlé“. Spolupráca s vybranými predajcami je v prospech zákazníkov, pretože zabezpečuje pravosť produktov, uviedol výrobca iPhonov, ktorý od roku 2014 vlastní aj producenta slúchadiel a reproduktorov Beats Electronics.

„Nepravé produkty prinášajú horší zážitok a často môžu byť nebezpečné,“ tvrdí Apple. „Aby sme dosiahli, že naši zákazníci budú kupovať originálne produkty, úzko spolupracujeme s našimi partnermi z radov predajcov a po celom svete máme špecializované tímy odborníkov, ktorí spolupracujú s orgánmi činnými v trestnom konaní, colnými úradmi a obchodníkmi s cieľom zabezpečiť, že sa budú predávať iba originálne produkty Apple,“ uviedla spoločnosť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú