Americká únia občianskych slobôd (American Civil Liberties Union, ACLU) požiadala štátnu políciu v Massachusetts, aby zverejnila informácie o používaní robotických psov. Policajné zložky strávili uplynulé tri mesiace testovaním takzvaných „Spotov“ za účasti policajtov.

ACLU chce poznať detaily o miestach a spôsobe použitia vynálezu z dielne Boston Dynamics. Firma tento rok zverejnila video, v ktorom je možné vidieť, ako roboty otvárajú dvere a vstupujú do budov. „Zavádzanie týchto technológií je rýchlejšie, ako sú reakcie našich sociálnych, politických a právnych systémov,“ uviedli zástupcovia ACLU, ktorí žiadajú väčšiu transparentnosť týkajúcu sa použitia robotov. Chcú tiež vedieť, akých policajtov s nimi budú nasadzovať a či bude mať Spot aj zbrane.

Podľa únie je potrebné nastaviť pravidlá o používaní robotov, aby sa tak predišlo porušeniu ľudských práv a slobôd alebo rasovej nespravodlivosti.

Polícia v Massachusetts reagovala, že roboty slúžia ako „mobilné pozorovacie zariadenia“, ktoré môžu zasiahnuť na miestach nebezpečných pre ľudí. Pre bostonskú rozhlasovú stanicu WBUR ďalej uviedli, že roboty používajú policajní pyrotechnici. Podľa vyhlásenia už majú zásluhu pri riešení dvoch prípadov, no bližšie informácie o nich zatiaľ neposkytli.

Hovorca Boston Dynamics vyhlásil, že v zmluve s políciou sa dohodli, že roboty nebudú používať na fyzické násilie alebo zastrašovanie ľudí. Dodal, že spoločnosť je otvorená diskusii s ACLU.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom