Prezident Salvádoru, Nayib Bukele, v sérii príspevkov na Twitteri uviedol, že plánuje predniesť návrh na formálne prijatie kryptomeny bitcoin ako legálneho platidla v krajine, píše BBC.

Bukele tvrdí, že platby bitcoinom uľahčia Salvádorčanom žijúcim v zahraničí zasielanie platieb domov a v krátkodobom horizonte prinesie„zlegalizovanie“ kryptomeny pracovné miesta, pomôže k finančnému zabezpečeniu tisícov občanov a podporí investície smerujúce do krajiny.

Tento návrh plánuje tamojšiemu kongresu poslať už budúci týždeň, pričom v prípade jeho schválenia sa malá stredoamerická krajina stane prvou na svete, ktorá formálne prijme digitálnu menu ako platidlo. Bitcoin by sa v krajine používal spolu s americkým dolárom, ktorý je v súčasnosti oficiálnou salvádorskou menou.

Podľa Bukeleho prinesie bitcoin dostupné finančné služby pre 70 % Salvádorčanov, ktorí stále nemajú otvorené bankové účty. Hospodárstvo krajiny sa do veľkej miery spolieha na remitencie, alebo peniaze poslané domov zo zahraničia, ktoré tvoria až 20 % hrubého domáceho produktu krajiny.

Mimo krajiny totiž žije viac ako 2 milióny Salvádorčanov, ktorí každoročne posielajú domov viac ako 4 miliardy dolárov. Prevod týchto prostriedkov cez bitcoin by tak podľa mladého prezidenta výrazne uľahčil, urýchlil a zefektívnil proces týchto platieb, ktoré si miestni občania dokonca v mnohých prípadoch musia vyzdvihovať osobne a v hotovosti.

Presné detaily návrhu a krokov, ktoré by musel Salvádor učiniť, aby sa digitálna mena stala zákonným platidlom krajiny, však zatiaľ nie sú jasné. K dosiahnutiu tohto cieľa by totiž bola potrebná zásadná revízia salvádorskej finančnej infraštruktúry, ktorej jadrom by bol po novom bitcoin.

Zdroj: Twitter/@nayibbukele, BBC

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom