Kedysi, dávno pred časmi internetu, to bola jediná šanca, ako si okamžite prečítať aktuálne správy alebo zístiť futbalové výsledky.

Reč je o teletexte, ktorý mohol mať až 999 hlavných stránok a zahŕňal kategórie ako Správy, Šport alebo TV program či dokonca SMS chat. Spúšťať ho ale vedeli iba novšie a pokročilejšie televízne prijímače.

Markíza ten svoj definitívne vypína

Markíza teraz k 31. decembru 2021 poskytovanie svojej teletextovej služby s názvom Markízatext definitívne ukončila. Stalo sa tak po 25 rokoch jej existencie, diváci ju mohli nepretržite využívať od roku 1997.

„Rušiť alebo redukovať služby je vždy ťažké rozhodnutie. Markízatext si však splnil svoju historickú úlohu a v dnešnej internetovej dobe sa stal už len minimálne využívanou službou, pričom jeho sledovanosť za posledné roky kontinuálne klesá,“ vysvetľuje dôvody tohto kroku Matthias Settele, generálny riaditeľ skupiny Markíza.

Dôvod je jasný, ľudia dnes majú internet a to aj v smartfónoch, ktoré prakticky nepustia z ruky. Dôležitou súčasťou Markízatextu sú ale aj skryté titulky pre sluchovo postihnutých divákov.

Táto služba bude na príslušných teletextových stranách poskytovaná naďalej aj po 1. januári 2022, aby ani takto znevýhodnení diváci neprišli o zákonom garantovanú možnosť sledovať vybrané programy aj s týmto benefitom.

Diváci, ktorí dnes TV sledujú cez satelit alebo IPTV teletext niekedy už ani využívať nemôžu, spolu s obrazom a zvukom totiž tieto dáta do ich obývačiek ani „netečú“.

Jednou z moderných alternatív teletextu je podľa Markízy HbbTV, čiže hybridné vysielanie, na ktoré je okrem televízneho signálu potrebné aj stabilné internetové pripojenie a inteligentný televízor, ktorý ich dokáže prepojiť. Divákom poskytuje oveľa širšie spektrum služieb a informácií, navyše v neporovnateľne atraktívnejšom vizuálnom kabáte.

Markíza

HbbTV majú po stlačení „červeného tlačidla“ (Red Button) aj diváci Markízy, ak to ich TV a provider poskytuje. K dispozícii je tak obsah bezplatného videoarchívu Markíza Plus, prehľadný TV program, čítačky portálov Markiza.sk a TVnoviny.sk či predpoveď počasia, či jednoduché hry.

Medzi najvyhľadávanejšie stránky na Markízatexte patril dlhodobo TV program a čerstvé spravodajské informácie. V dnešnej dobe je už aktuálny TV program ľahko dostupný v rámci služby EPG, ktorú poskytujú takmer všetci operátori a každý set-top-box.

Teletex Markízy je dostupný aj online.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú