Aktualizované 13. apríla 2022: Vojenský dron, ktorý evidentne preletel celú trasu z ukrajinskej vojnovej zóny ponad tri európske členské štáty Severoatlantickej aliancie (NATO) a nakoniec sa zrútil v chorvátskom hlavnom meste Záhreb, bol vyzbrojený výbušným zariadením. V stredu to oznámili chorvátski vyšetrovatelia tejto havárie, na ktorých sa odvolala tlačová agentúra AP.

Šesťtonové bezpilotné lietadlo zo sovietskej éry zjavne nekontrolovateľne uletelo z Ukrajiny, preniklo cez hranicu do Rumunska a Maďarska a potom vniklo do vzdušného priestoru Chorvátska, kde sa skoro ráno 10. marca zrútilo do poľa blízko študentského internátu v Záhrebe. Silná explózia poškodila približne 40 zaparkovaných áut, ale nikoho nezranila.

Členovia chorvátskeho vyšetrovacieho tímu v stredu novinárom povedali, že trosky dronu nájdené na mieste jeho pádu ukázali, že dron niesol „improvizovanú leteckú bombu“, ktorá bola naplnená neznámym druhom výbušnín.

„Bolo jednoznačne stanovené, že to boli úlomky leteckej bomby OFAB 100-120,“ povedal major Mile Tomič. „Bomba aj jej spúšťač boli vyrobené v bývalom ZSSR (Sovietskom zväze),“ dodal.

Vyšetrovatelia vyhlásili, že ešte nedospeli k presvedčivému záveru, ktorá strana vojny na Ukrajine vypustila dron TU-141, pôvodne využívaný na prieskumných misiách. Naznačili však, že za vypustením stroja sú s väčšou pravdepodobnosťou Ukrajinci, keďže na troskách sa našli pozostatky „čerstvého“ náteru ich modro-žltej vlajky, ale aj červená hviezda, teda označenie ruských vzdušných síl.

Rusko a Ukrajina popierajú, že vypustili tento dron.

Predstavitelia NATO sa odmietli k prípadu vyjadriť, kým nebude vyšetrovanie ukončené, ale vojenská aliancia posilnila svoje prieskumné lety nad krajinami blízko vojnovej zóny a do Chorvátska 16. marca z talianskej leteckej základne Aviano vyslali dvojicu stíhacích lietadiel F-16 amerických vzdušných síl, ktoré sa zúčastňujú na cvičeniach a posilňujú juhovýchodné krídlo NATO.

Obrovské zlyhanie obrany NATO

Chorvátski predstavitelia kritizovali NATO za „pomalú reakciu na veľmi vážny incident“ a vyjadrili pochybnosti o pripravenosti členských štátov vojenskej aliancie reagovať na prípadný útok.

NATO uviedlo, že integrovaný systém protivzdušnej a protiraketovej obrany aliancie registroval a sledoval dráhu letu objektu. Chorvátski predstavitelia však vyhlásili, že chorvátske úrady o tom neboli informované a že NATO zareagovalo až po otázkach položených novinármi.

14. marca 2022: Bezpilotné lietadlo, ktoré sa minulý týždeň zrútilo v Záhrebe, údajne nieslo 120-kilogramovú bombu. Dron narazil do mäkkej pôdy, preto explodoval pod zemou. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry HINA, ktorá sa odvoláva na reportáž televízie HTV.

Keby sa zrútil na asfalt či betón, následky by boli katastrofálne, uviedla HTV.

Väčšinu trosiek vojenského dronu sa podarilo zhromaždiť v nedeľu ráno. Minister obrany Mario Banožič uviedol, že v kráteri sa našli úlomky leteckej bomby a stopy trhaviny, čím naznačil, že dron neplnil prieskumnú funkciu.

Bomba, alebo výbava na sebadeštrukciu?

Nesúhlasia s ním niektorí vojenskí experti, ktorí tvrdia, že nešlo o leteckú bombu, ale o samodeštrukčný systém. Chorvátsky vojnový veterán Ivan Selak dodal, že ak by dron skutočne prenášal trhavinu, „internát blízko miesta havárie by už neexistoval“.

Bezpilotné lietadlo Tupolev Tu-141 Striž sovietskej výroby sa zrútilo vo štvrtok po 23.00 hodine v záhrebskej štvrti Jarun. Pri havárii poškodilo 40 áut, nikto sa nezranil.

Wikimedia / Bernhard Gröhl

Dron sa na chorvátske územie dostal z Ukrajiny, pričom preletel aj cez územia členov NATO Rumunska a Maďarska. Letel rýchlosťou 700 kilometrov za hodinu vo výške 1300 metrov. V tejto súvislosti začali vyšetrovanie chorvátske i maďarské orgány.

Zatiaľ nie je známe, či dron patril ruskej alebo ukrajinskej armáde. Chorvátsky prezident Zoran Milanovič to označil za vážny incident, ktorý však nebol namierený proti Chorvátsku.

Pôvodný článok z 11. marca 2022:

V noci na piatok sa na predmestí chorvátskeho hlavného mesta Záhreb zrútil neznámy lietajúci objekt. Jeho dopad spôsobil silný výbuch, avšak pri incidente sa nikto nezranil, informovala v piatok miestna polícia, ktorú citovala agentúra AP.

Podľa chorvátskej tlačovej agentúry HINA sa objekt zrútil vo štvrtok o 23.00 h miestneho času. Polícia v piatok našla na mieste dopadu kráter a dva padáky. Na fotografiách, ktoré publikovali miestne médiá, bolo vidieť kovové kusy trosiek a niečo, čo vyzeralo ako časť krídla.

Podľa portálu The War Zone mohlo ísť o ukrajinské prieskumné bezpilotné lietadlo sovietskej výroby typu Tu-141. Táto informácia sa nedala bezprostredne overiť, potvrdenie však už malo prísť priamo od chorvátskej vlády.

Preletel by neskutočnú vzdialenosť

„(Dron) musel vážne zlyhať a preletieť z Ukrajiny do Chorvátska cez celé Maďarsko alebo časti susedných krajín. Ukrajinské hranice sú od Záhrebu vzdialené 350 míľ (563 kilometrov),“ uviedol americký portál, ktorý pripomenul, že Kyjev po ruskej invázii uviedol do prevádzky vysokorýchlostné drony zo sovietskej éry. Ukrajina je jediným známym súčasným prevádzkovateľom dronov typu Tu-141.

„Tu-141 je fascinujúci kus techniky zo sovietskej éry, ktorý Ukrajina vylepšila a využívala po (ruskej) anexii Krymu v roku 2014. Stroj je skôr riadenou strelou ako tradičným dronom. Raketa štartuje z prívesu (vozidla) a lieta po vopred určenej trase transsonickou rýchlosťou (okolo 1 000 km/h) a zbiera rôzne formy údajov. Potom pristane pomocou padáka. Potom sa dá resetovať a znova použiť,“ vysvetlil portál The War Zone.

Podľa autora článku Tylera Rogowaya tento incident môže vyvolať vážne otázky o pripravenosti protivzdušnej obrany krajín Severoatlantickej aliancie (NATO), ak sa potvrdí, že ukrajinský stroj naozaj preletel cez vzdušný priestor viacerých krajín.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú