Prvý výrobca solárnych elektromobilov na svete sa dostal do problémov. Holandský startup Lightyear musel vyhlásiť bankrot svojej dcérskej spoločnosti Atlas Technologies, ktorá mala byť zodpovedná za výrobu ich prvého sériového modelu Lightyear 0. Na tému upozornil portál InsideEVs na základe tlačovej správy  spoločnosti Lightyear.

Spoločnosť ďalej upresnila, že to neznamená koniec značky Lightyear. Chcú sa naďalej zamerať na iné modely, predovšetkým na lacnejší Lightyear 2, ktorý sa má uviesť na trh v roku 2025. Problémy však môžu byť zakorenené omnoho hlbšie, než spoločnosť oficiálne pripúšťa.

Bankrot po šiestich týždňoch produkcie

Lightyear 0 sa vyrábal len krátkych 6 týždňov predtým, než holandský súd rozhodol o vyhovieť žiadosti o bankrot spoločnosti. „Dnes súd vyhlásil bankrot Atlas Technologies B.V. Súd vymenoval za správcu pána R. van Oeijena zo spoločnosti Holla legal & tax,“ uviedol Lightyear v tlačovej správe.

Situácia v startupe je momentálne veľmi napätá. Aj keď samotný Lightyear nemá byť bankrotom podľa vlastných slov priamo ovplyvnený, zamestnanci prejavili obrovské obavy. „Spolu s mnohými ďalšími ľuďmi budem čoskoro bez práce a mnohí z nás môžu mať problémy s uspokojením svojich základných potrieb,“ napísal Luke Akal, PR manažér spoločnosti Lightyear na LinkedIn.

Lightyear ľutuje, že musí urobiť toto oznámenie pre všetkých zamestnancov, zákazníkov, investorov a dodávateľov a bude úzko spolupracovať s kurátorom a všetkými zúčastnenými ľuďmi a dúfať v ich pochopenie a podporu. V nadchádzajúcom období sa správca zameria na postavenie zamestnancov a veriteľov, ako aj na posúdenie, ako možno v koncepte Lightyear pokračovať,“ píše spoločnosť v tlačovej správe.

Zachrániť ich má neexistujúci model

Spoločnosť práce na novom modeli Lightyear 2 odhalila počas tohtoročnej výstavy CES a treba podotknúť, že vývoj určite nie je na konci. Uvedenie na trh spoločnosť predpovedá na rok 2025, takže práce je ešte veľa.

Na druhej strane má ísť o relatívne dostupný elektromobil s cenovkou okolo 40 000 dolárov na americkom trhu. Spoločnosť navyše tvrdí, že už teraz má cez 60 000 predobjednávok.

Lightyear

Nanešťastie, Lightyear neposkytol detailné informácie, prečo dcérska spoločnosť Atlas končí. Hovoriť o modeli Lightyear 2 (pri najlepšom) dva roky pred uvedením na trh sa zároveň zdá priskoré.

Najmä v momente, kedy plne dokončený elektromobil s uvádzaným dojazdom 1 000 kilometrov a solárnym pohonom vydržali pred bankrotom vyrábať len 6 týždňov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP