Bol by si ochotný platiť za používanie sociálnej siete, ktorá bola by kompletne bez reklám? Presne tento koncept predstavuje nová sociálna sieť WT:Social. Jej zakladateľ Jimmy Wales si myslí, že 500 miliónov ľudí s tým problém mať nebude.

Na obzore je nová sociálna sieť WT:Social. Ako upozorňuje portál ZDNet, stojí za ňou spoluzakladateľ Wikipedie Jimmy Wales, ktorý sa rozhodol zmeniť zabehnutý koncept sociálnych sietí ako Facebook, Twitter a podobne. Nová sieť ide proti prúdu tradičných sociálnych sietí s modelmi financovanými z reklám. Jej biznis model bude založený na dobrovoľných príspevkoch od používateľov.

Sociálna sieť WT:Social bude zadarmo, no očakáva príspevky od dobrovoľných darcov

Okamžite však vystáva otázka, či budú používatelia ochotní platiť za niečo, čo boli zvyknutí využívať zadarmo. Jimmy Wales si ale myslí, že používatelia budú ochotní zaplatiť za sociálnu sieť bez reklám, dezinformačného obsahu a bez rozhraní vytvorených na generovanie výnosov za kliknutia. Sociálna sieť bude na svoje financovanie využívať biznis model, ktorý poznáme z Wikipedie.

Zobraziť celú galériu (2)
Registrovanie sa na sociálnej sieti WT:Social je zadarmo. Použivateľ je ale zaradený na čakaciu listinu. Po uhradí poplatku je ale možné čakaciu listinu preskočiť. Zdroj: wt.social

Od používateľov teda bude požadovať dobrovoľný príspevok, ktorý bol v Európe stanovený na 12 € mesačne a 90 € v prípade ročného predplatného. Aktuálne sa je možné na sociálnej sieti registrovať, no používateľ je zaradený na čakaciu listinu. Zaplatenie vyššie uvedených poplatkov je však okamžite prístupné.

Stop dezinformáciám a klamlivým príspevkom

Sociálna sieť mala k 6. novembru 50 000 registrovaných používateľov a k dnešnému dátumu ich už má vyše 80 000. Jimmy Wales si ale myslí, že koncept sociálnej siete bez reklám a dezinformatívneho obsahu bude schopný pritiahnuť vyše 500 miliónov používateľov. Pre portál Financial Times na margo toho povedal, že: „Biznis model sociálnych médií založený čisto na reklame je problematický. Ukazuje sa, že víťazom je obsah s nízkou kvalitou“.

Sila sociálnej siete WT:Social ma spočívať v sile komunity. Jimmy Wales tvrdí, že najímanie moderátorov obsahu je neudržateľné, ale spolieha sa na samotnú komunitu. „Takmer všetko na platforme je možné editovať. To samo o sebe veľmi motivuje k dobrému chovaniu, pretože ak poviete niečo nevhodné, niekto to proste vymaže“.

Bude tento biznis model úspešný?

Samotný obsah tak bude vo veľkej miere moderovaný komunitou. Navyše, sociálna sieť nebude uprednostňovať príspevky s vyššou interakciou a servírovať príspevky „na mieru“ podobne ako napríklad Facebook.

Bude fungovať podobne ako Reddit vďaka tlačidlu „Upvote“, ktoré odporučí daný príspevok ďalším používateľom. Či bude tento model sociálnej siete fungovať ukáže až čas, no ide o skutočne zaujímavú alternatívu ku zabehnutým sociálnym sieťam.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom