Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Každý deň sú ľudia svedkami príchodu novších a novších technológií, ktoré nám majú pomôcť uľahčiť si istým spôsobom každodenný život. Niektoré z nich prijímame s nadšením a iné sú zasa trocha kontroverznými. Do tejto skupiny tiež patrí označovanie zamestnancov vo firmách, ktoré využívajú moderné čipy čoraz častejšie. 

Možno tieto správy znejú ako námet na sci-fi film, no uisťujeme ťa, že sa jedná o skutočnosť, ktorú čoskoro plánuje uskutočniť americká spoločnosť Three Square Market vo Wisconsine. Jej zamestnanci totiž dostanú podkožné čipy, ktoré však nemajú sledovať polohu a čipovanie má byť dobrovoľné. Čipy pracovníkom umožnia zjednodušiť mnoho činností. S ich pomocou budú môcť otvárať bezpečnostné dvere, platiť za nákupy v predajni či pristupovať k firemným počítačom alebo skenerom. Na dobrovoľné čipovanie, ktoré sa začne už 1. augusta, sa prihlásilo viac ako 50 zamestnancov spoločnosti.

zdroj fotografie: 32market

Nenechaj si ujsť
IBM má nový 5 nm čip, ktorý môže zoštvornásobiť výdrž batérií
Čipy sa stanú štandardom

Rádiofrekvenčná identifikácia čipov má byť podľa riaditeľa spoločnosti, Todda Westbyho, v budúcnosti využívaná aj na iné účely ako ukladanie lekárskych záznamov, zdieľanie vizitiek či platby na iných termináloch s touto technológiou. Zdá sa, akoby budúcnosť prichádzala už v týchto dňoch a raz sa tieto čipy môžu stať absolútnym štandardom. Poslúžiť môžu dokonca aj ako pas či lístok pre cestovanie verejnou dopravou. Viceprezident medzinárodného predaja spoločnosti, Tonny Danna, prezradil, že inšpirácia na implementovanie čipov zamestnancom pochádza z Európy. Práve tam počas spolupráce s ich operátormi videli vo firme BioHax International začipovaných pracovníkov.

„Aby si Three Square Market udržal vedúce postavenie v tejto oblasti, tak je dôležité, aby sme pokračovali na našej ceste s pokrokom, akým sú tiež čipové implantáty.“ – Todd Westby, riaditeľ spoločnosti.

zdroj fotografie: Screenshot/C. Ervana/YouTube

Nielen na ľuďoch

Čipovanie však nie je len záležitosťou, ktorú môžu firmy uplatniť u svojich pracovníkov. Už dlhší čas sa tieto implantáty využívajú aj u našich domácich miláčikov. Nielenže tieto čipy obsahujú zdravotné záznamy zvieraťa, ale pri jeho úteku ho môžeme omnoho jednoduchšie vyhľadať. Povinné čipovanie zvierat sa zavádza aj u nás na Slovensku.

Majiteľ šteňaťa ho tak napríklad bude musieť nechať začipovať do 12 týždňa jeho života. V prípade porušenia zákona dostane fyzická osoba pokutu 800 € a právnické osoby zaplatia až 3 500 €. Čipové implantáty sa však čoskoro rozšíria aj do prostredia mnohých firiem, ktoré budú tento spôsob označovania pracovníkov využívať čoraz častejšie. Súhlasíš s týmto prístupom zamestnávateľov k zamestnancom?

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú