Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Výskumná vládna agentúra Spojených štátov amerických, známa ako DARPA, chce splniť sen Nikolu Tesly o bezdrôtovom prenose energie, informuje portál Interesting Engineering. Inovatívnou metódou chcú dodávať elektrickú energiu armádnym jednotkám USA po celom svete, čím by sa zásadne znížila závislosť na logistike.

Šialená metóda

Na obrovské vzdialenosti chce DARPA dopravovať energiu pomocou laserových lúčov, pričom lasery budú rozmiestnené po celej planéte. Takéto zariadenia však musia byť, pochopiteľne, vo vzduchu alebo vo vesmíre a vedci chcú preto použiť špecializované drony, ktoré sa majú udržať vo veľmi vysokej výške a medzi sebou prenášať energiu pomocou spomínaných laserov.

Tieto relé chce vyvíjať samotná DARPA, pričom podobnú funkciu môžu v budúcnosti plniť aj satelity. Podľa expertov umožňuje vytvoriť takúto sieť nielen niekoľko vážnych pokrokov ako v oblasti laserových technológií, tak aj leteckých a elektronických. Je totiž možné konštruovať ľahšie batérie, výkonnejšie solárne panely a lasery sú čoraz silnejšie a efektívnejšie.

DARPA

Projekt nesie názov POWER a okrem laserov je možné použiť aj mikrovlnné žiarenie, s čím vedci takisto experimentujú. Laserové relé však majú fungovať tak, že obdržaný laserový lúč nepremieňajú na elektrickú energiu a následne naspäť na laser, vďaka čomu môžu dosiahnuť oveľa vyššiu efektivitu a laser prepravovať v pôvodnej forme.

Mikrovlnami z vesmíru na Zem

Námorníctvo Spojených štátov nedávno úspešne otestovalo SCOPE-M, bezdrôtový prevod energie a to len za pomoci mikrovĺn. Ako lasery, aj táto metóda môže pomôcť ľudstvu v preprave energie a to obzvlášť z vesmíru na Zem. Je tak možné na orbite získavať energiu pomocou fotovoltických panelov a následne ju posielať na planétu.

Vyššie je lepšie

POWER vyvíja stratosférické platformy, ktoré umožnia prenos laseru s minimálnymi stratami vďaka nízkej hustote atmosféry. Relé s menšími šošovkami sa od seba majú nachádzať približne 100 km a ako vysvetľuje Popular Mechanics, pri dosiahnutí ešte väčšej výšky, teda vo vesmíre, je možné použiť vzdialenosti na úrovni až 1 000 km. Je však nutné použiť aj väčšie šošovky.

DARPA

Výsledkom môže byť obrovská celosvetová sieť na prenos energie, ktorú je možné jednoducho rozširovať a je odolná voči rôznym živelným pohromám. DARPA však najprv musí preukázať funkciu takejto metódy v teoretickej rovine, než jej bude umožnené vo vývoji pokračovať a dostať sa k prvým fyzickým experimentom a prototypom.

V tlačovej správe tvrdí, že aj keď znie takáto metóda prenosu energie exoticky, v skutočnosti ju bežne používame pri bezdrôtovom prenose signálu za účelom komunikácie. Výzvou však naďalej ostáva efektivita konverzie laseru na elektrickú energiu. Aj preto chce DARPA získať systémy s čo najmenším počtom konverzií a laser miesto toho jednoducho odrážať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú