Vedci objavili vo vesmíre milióny rokov vzdialenú erupciu, vysielajúcu enormné množstvo energie. Toto zistenie zapísali do astrofyzikálneho denníka, kde ho prirovnávajú k Veľkému tresku.
Astrofyzici zistili, že ku kolosálnej explózii došlo 390 miliónov svetelných rokov od Zeme a považujú ju za niečo nevídané. K takémuto veľkému uvoľneniu energie spôsobenej supermastívnou čiernou dierou nedochádza bežne. Erupcia údajne za sebou zanechala obrovskú spúšť v galaxii Ophiuchus.
Spoluautorka štúdie, Melanie Johnstnon-Hollit, pre BBC News uviedla: ,,Opísať túto explóziu v slovami je naozaj náročné. Čo môžem povedať je, že ak by táto explózia pokračovala každých 240 miliónov rokov, tak by to bolo ako keby vybuchovalo 20 miliárd biliónov megatón TNT, každú tisícinu sekundy po nasledujúcich 240 miliónov rokov. A to je… veľa.“

Vedci najprv spochybňovali teórie o čiernej diere, pretože išlo o naozaj obrovský úkaz. Pravdivosť však potvrdili nízkofrekvenčné teleskopické dáta z MWA (Murchison Widefield Array) v Austrálii a GMRT (Giant Metrewave Radio Telescope) v Indii. ,,Najprv bol objekt sledovaný röntgenovým teleskopom Chandra, ktorý naznačoval nezrovnalosti v galaktickom klastri. Išlo však o extrémne veľký objekt, a tak to tím vedcov zamietol a zvrhol zo stola,“ tvrdí riaditeľ MWA.

Zverejnili zoznam ďalších hier zadarmo pre PlayStation. Príde jeden z najlepších kúskov PS2 éry
Keď sa však výskumníci vrátili k tajomnému úkazu s nízkofrekvenčným teleskopom, zistili, že vesmírna dutina je naplnená extrémnym množstvom energie. Takéto množstvo energie, nazbierané v čiernej diere až 5-násobne prekonáva predchádzajúceho rekordéra, klaster známy ako MS 0735+74.
Vesmír a veda

VIDEO Naživo: Prvýkrát požičajú celý Falcon 9 aj iným. SpaceX dnes zlomí svetový rekord, do vesmíru vynesie vyše 140 satelitov

Supermasívne čierne diery zďaleka nie sú najväčšie. Existujú ešte gigantickejšie, zistili vedci

NASA už nemá miesto. Demoluje historickú 60-ročnú vzletovú platformu, štartovali z nej na Mesiac aj smrtiaci Challenger

Na Zemi dnes žijeme len vďaka náhode. Nasimulovali evolúciu 100 000 planét s prekvapivými výsledkami
