Keď sa povie grafická karta, väčšina si predstaví ozrutné zariadenia s trojicou vetrákov, na ktorých spustíš akúkoľvek najnovšiu hru na plných detailoch. Grafické karty sa však nevyrábajú len na hranie hier, ale je tu aj ďalšia kategória. Tou je ich priemyselné využitie v rôznych systémoch.

A práve v tomto segmente bola predstavená nová grafická karta od výrobcu Innodisk, ktorá je určená do M.2. slotu. Áno počuješ správne. Karta navyše nepotrebuje žiadne ďalšie prídavné napájanie a pritom podporuje až 4K rozlíšenie pri 30 Hz či FullHD pri 60 Hz. Veľmi sa ale neteš, nakoľko je málo pravdepodobné, žeby karta našla využitie aj v bežných zostavách, kde sa vyžaduje len minimálny grafický výkon (napr. na spustenie systému).

Len 2D grafika

Grafická karta Innodisk M.2-2280 je založená na radiči Silicon Motion SM768, pravdepodobne s veľkosťou vstavanej pamäte 256 MB. Grafický procesor je vybavený 128 bit engineom, no len s podporou 2D grafiky. Jadrom grafiky je ARM Cortex-R5, ktorého súčasť je aj dekodér videa podporujúci formáty ako H.264, MPEG-4, Theora, VC-1 a ďalšie. Radič využíva rozhranie PCIe 2.0 x1/x2, prípadne USB 3.0 a dokáže pracovať v rozmedzí teplôt od – 40 °C až po + 85 °C, čo je pre priemyselné využitie ako stvorené.

Prečítaj si tiež
Nvidia má patent, ktorý znamená obrovskú revolúciu pre herný priemysel. Kompletne zmení grafiku a pôžitok z hier

Nakoľko je však karta umiestnená v M.2. slote, nemá tradičné výstupy, aké môžme nájsť na bežných PCIe grafikách. Karta však ponúka HDMI, LVDS či DVI-D výstup, pravdepodobne však len cez nejakú formu redukcie, alebo ďalšieho príslušenstva, ktoré sa bude napájať priamo na kartu. Podporuje tiež systémy Windows a Linux. Zatiaľ nie je známa ani cena či dostupnosť, čo je však v tomto segmente bežná záležitosť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom