Automobily značky Tesla obsahujú špeciálnu funkciu tzv. Bioweapon Defense Mode, ktorá chráni pasažierov vo vnútri vozidla tým, že čistí vzduch vo vnútri kabíny a týmto spôsobom dokáže eliminovať až 99,97 % škodlivín, a to vrátane baktérií, vírusov, peľu či plesní. 

Dobré nápady nevznikajú len v laboratóriách, výskumných centrách či továrňach. Častokrát sú to samotní používatelia danej veci, ktorí dlhodobým užívaním nájdu miesta, kde by mohlo dôjsť k vylepšeniu. Ukazuje to aj status istého majiteľa automobilu Tesla, ktorý sa na Twitteri opýtal praktickú otázku ohľadom systému Bioweapon Defence Mode, na čomu Elon Musk odpovedal, že túto funkciu zavedú. Správu priniesol portál teslarati.

Na základe lokality, prípadne na informáciách od iných vozidiel

V súčasnosti daný systém funguje viac-menej manuálne a automaticky sa spustí len v tom prípade, ak je okolitý vzduch výrazne znečistený, čo detekujú senzory vo vozidle. So zavedením novej funkcie by sa však tento spôsob mohol stať skoro plne automatickým, nakoľko bude možné uložiť si lokality, kde sa tento systém automaticky aktivuje, čím sa cestovanie stane oveľa pohodlnejšie a bezpečnejšie. Filtrácia je účinná hlavne vďaka obrovskému HEPA filtru, ktorý je približne 10-krát väčší, než v prípade klasických vozidiel. Aj kvôli veľkosti je preto prítomný len vo vozidlách Model X a Model S. Model 3 či Model Y sa jednoducho nezmestil do ich karosárskeho prevedenia a tak tu absentuje.

Pripravované riešenie má pritom priestor aj pre ďalšie vylepšenie. Hovorí sa o tom, že jednotlivé vozidlá by mohli medzi sebou komunikovať a automaticky tam vyznačovať nebezpečné lokality. Vozidlá by sa tak mohli navzájom varovať, čo je užitočné napríklad pri požiaroch, ktoré sú len veľmi ťažko predvídateľné.

Tesla

Systém sa ukázal byť veľmi nápomocný aj pri minuloročných požiaroch v Kalifornii, kedy vozidlá Tesly výrazne zlepšovali vzduch vo vnútri vozidiel v prípade, ak jazdili v blízkosti nebezpečných lokalít. Už testovanie tohto režimu ukázalo, že v prípade veľkého zamorenia ovzdušia dokáže vozidlo do dvoch minút úplne prefiltrovať vzduch v kabíne, pričom sa zlepšilo aj ovzdušie okolo vozidla.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom