Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V správe boli použité aj materiály TASR.

Pacienti môžu od nového roka naraziť na problémy s elektronickými PN-kami. Špecialisti sa proti nim búria a upozorňujú na chyby v novom systéme, pričom odmietajú vydávať ePN-ky od 1. januára, hoci ich k tomu zákon núti.

Špecialisti novinku odmietajú

Špecialisti zo Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) sa vzopreli novej povinnosti, podľa ktorej by mali od 1. januára 2024 vystavovať elektronické PN. Žiadajú parlament, aby zmenil túto povinnosť na voľbu. Chcú, aby zabezpečil, že štátne inštitúcie splnia všetky potrebné požiadavky pred zavedením tejto zmeny.

„Účinnosť novely je nutné odložiť na dobu, kedy si štát splní svoje úlohy voči poskytovateľom ŠAS do takej miery, aby mali porovnateľné podklady a zdroje na vystavovanie ako všeobecné ambulancie. Následne vzhľadom k neúmernej preťaženosti ŠAS žiadame zmenu, povinnosti vystavovať na, možnosť vystavovať,“ uvádza sa v tlačovom vyhlásení ZAP.

Som pripravená o tom hovoriť, rokovať a v prípade, že sa dohodneme, tak by sme mohli posunúť účinnosť aj tejto povinnosti špecialistov ešte o rok,“ povedala ministerka zdravotníctva Dolinková. Ozrejmila, že situácia by sa mohla riešiť v parlamente pozmeňujúcim návrhom k novele zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme (NZIS). Pripomenula, že pre udržanie špecialistov v systéme treba hľadať riešenia, a preto je otvorená diskusii.

Pixabay

Od januára možeme mať problémy

Praktickí lekári už používajú elektronickú práceneschopnosť v praxi. Ide o jednoduchý proces, kedy namiesto vypisovania papierovej PN lekár rovno elektronicky prizná tvoju práceneschopnosť.

„Pri ePN si lekár a inštitúcie všetky potrebné údaje vymenia elektronicky, s potvrdeniami nemáte nijaké povinnosti a starosti,“ ozrejmila Sociálna poisťovňa.

Aká je výhoda ePN?

Ako nedávno informoval Startitup, Sociálna poisťovňa spustila nový pilotný projekt. Ten uľahčí slovenským zamestnávateľom prehľad o práceneschopnosti svojich zamestnancov a jej následné spracovanie. Ide o novú elektronickú službu, ktorá umožňuje automatický prenos dát o tzv. ePN (elektronickej PN) z portálu eSlužieb Sociálnej poisťovne, a to priamo do mzdového softvéru. Podľa slov Sociálnej poisťovne prináša služba benefity pre zamestnávateľov. Vo vybraných softvéroch je už dostupná.

TASR - Jaroslav Novák / Slovensko.sk

Nie je nutné, aby zamestnanec prenášal alebo doručoval potvrdenia zamestnávateľovi či Sociálnej poisťovni. Zamestnanec tiež nemusí oznamovať ukončenie PN. Od 1. januára však podľa ZAP môže byť ukončenie PN problémom. „Novela jednoznačne nehovorí, či praktický lekár preberie pokračovanie a ukončenie PN v prípade, ak toho lekár ŠAS nebude kapacitne schopný. Pacient sa teda môže ocitnúť v situácii, kedy jeho ePN nebude mať kto ukončiť,“ uvádza ZAP.

ZAP tiež upozornilo, že k zmene došlo bez diskusie a súhlasu lekárov, ktorí na túto zmenu nie sú pripravení. „Sociálna poisťovňa lekárov ŠAS doteraz nijako nekontaktovala za účelom spolupráce.“

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú