Elektromobil sa dá nabíjať rôznymi spôsobmi, no nabíjanie primárne rekuperáciou by zrejme nenapadlo nikoho z nás. Youtube kanál Warped Perception sa však tento netradičný spôsob rozhodol vyskúšať a výsledok ťa prekvapí.

Ak je pre teba nabíjanie elektromobilu na nabíjacej stanici príliš „obyčajné“, možno by si mohol vyskúšať spôsob, o ktorom informoval aj portál InsideEVs. Nabíjať elektromobil „klasicky“ zo zásuvky dokáže každý.

Nabíjať ho ťahaním po diaľnici iba pomocou rekuperácie je už niečo, čo sa nevidí každý deň. Ako totiž dokázali majitelia kanálu Warped Perceptionťahaním elektromobilu, presnejšie teda Tesly Model S, dokážeš po pár kilometroch jazdy na diaľnici získať naozaj slušný dojazd.

Model S po diaľnici ťahal spaľovák Mercedes-AMG E55 a jeho priemerná spotreba sa počas testu pohybovala na úrovni vyše 40 litrov/100 km. Model S sa ale na úseku dlhom 40 kilometrov dobil naozaj výrazne – zo 14 na 55 %.

Auto bolo ťahané rýchlosťou približne 110 km/h a počas daného úseku sa dobíjalo priemerným výkonom 65 kW. Aj keď sa tento výkon ani zďaleka nepribližuje výkonom súčasných Superchargerov, ťahaním Tesly, alebo hocijakého iného elektromobilu s tak dobrou rekuperáciou, môžeš získať „šťavu“ na prejdenie desiatok kilometrov.

Vzhľadom na spotrebu spaľováku sa však stále javí ako lepšia voľba zavolať si plnohodnotnú odťahovú službu, ktorá napríklad vybitý elektromobil odnesie k najbližšej nabíjačke.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom