SpaceX je opäť o čosi bližšie vo vývoji modulu Crew Dragon, ktorý má v budúcnosti dopraviť do vesmíru ľudskú posádku. Spoločnosť dnes zároveň vysiela na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) zaujímavý náklad, ktorý bude robiť spoločnosť astronautom.

Spoločnosť SpaceX na svojom Twitter profile zverejnila zábery z testu systému padákov na module Crew Dragon. Ide o veľmi dôležitú súčasť pri budúcich misiách s ľudskou posádkou. SpaceX momentálne usiluje o získanie lukratívnych zákaziek od americkej vesmírnej agentúry NASA, ktorá chce využívať technológie komerčných spoločností. Bezpečnostné požiadavky sú pre moduly s ľudskou posádkou ďaleko prísnejšie než pre nákladné, s ktorými SpaceX už dlhodobo a úspešne lieta.

Nedávny test slúžil na overenie schopnosti pristátia modul Crew Dragon pri núdzovom odpojení od prvého stupňa rakety v nízkej výške. Modul vyniesla do výšky helikoptéra a po následnom odpojení bol v permanencii systém pristávacích padákov. SpaceX podľa zverejnených záberov spomaľuje a stabilizuje modul v troch fázach. Zatiaľ čo v prvej je vypustený len jeden menší padák, v tretej sa už dostanú na rad štyri výrazne väčšie, ktoré umožnia výrazné spomalenie a relatívne jemné dosadnutie.

Na ISS vezie špeciálneho člena

SpaceX zároveň dnes niečo tesne pred 12. hodinou nášho času vysiela do vesmíru ďalšiu raketu Falcon 9 s nákladným modulom Dragon. Súčasťou celkovo 15. misie na Medzinárodnú vesmírnu stanicu je aj špeciálny robot, ktorý bude v testovacej prevádzke robiť spoločnosť astronautom na ISS. Jeho meno je CIMON, využíva umelú inteligenciu a vyvinula ho spoločnosť Airbus pre nemeckú vesmírne centrum (DLR). Informuje portál The Verge.

Systém umelej inteligencie zas vyvíja pre CIMON-a spoločnosť IBM a vďaka tomu bude môcť komunikovať a pomáhať astronautom. V súčasnosti je ich na palube ISS celkovo šesť, avšak najviac si bude rozumieť s nemeckým členom Alexandrom Gerstom. Obaja totiž už spolu absolvovali testy v laboratórnych podmienkach na Zemi a CIMON je už naučený lepšie vnímať Alexandrov hlas. Robot zároveň disponuje 14 špeciálnymi ventilátormi, ktoré mu umožňujú pohyb po ISS. Dobrodružstvo CIMON-a môžeš sledovať aj prostredníctvom jeho Twitter účtu.

V poradí 15. zásobovacia misia SpaceX pre ISS začína približne o 11:40 nášho času a pozrieť si ju môžeš aj v live prenose na YouTube:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom