Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ľudstvo sa už tisícročia snaží intenzívne pozorovať oblohu a to obzvlášť v noci, keď má priamy výhľad na okolitý vesmír. Skutočným prelomom v tomto snažení sa však stali moderné ďalekohľady a teleskopy, ktoré ľudstvo presunulo na obežnú dráhu a umožnilo im tak pozorovať kozmos bez toho, aby ich rušila zemská atmosféra.

Azda najdôležitejším optickým ďalekohľadom vo vesmíre je dodnes Hubblov vesmírny teleskop alebo ďalekohľad, ktorý vyniesol na obežnú dráhu americký Raketoplán Discovery ešte 24. apríla roku 1990, spomína NASA. Tento kus techniky muselo ľudstvo niekoľkokrát servisovať a nedávno sa zdalo, že je takmer na konci svojich síl. Existuje však nečakaná nádej na záchranu.

Funguje už dekády

Hubblov ďalekohľad je len jedným zo štvorice Veľkých observatórií, ktoré NASA skonštruovala pre špecifické vedecké potreby. Vesmírny teleskop Jamesa Webba sa v tejto štvorici nenachádza a je oveľa novším členom vesmírnych observatórií. Miesto toho Hubblov ďalekohľad dopĺňa napríklad röntgenové observatórium Chandra (CXO) alebo infračervený Spitzerov vesmírny teleskop.

ESA/NASA/S. Kulkarni/Y. Chu

Prevádzka tohto teleskopu skončila v roku 2020 a štvrté Veľké observatórium gama-lúčové observatórium Compton (CGRO) skončilo ešte v roku 2000. V prevádzke tak ostávajú len Chandra, ktorej pôvodná misia bola naplánovaná na 5 rokov a trvá už 23 rokov a Hubblov vesmírny ďalekohľad, ktorý funguje ešte o neuveriteľnú dekádu dlhšie.

Samotné optické zariadenie skonštruovala spoločnosť PerkinElmer, za družicou a zvyšku infraštruktúry Hubblovho ďalekohľadu však stojí Lockheed Martin. Nimi skonštruované zariadenie vyniesol Raketoplán na obežnú dráhu s výškou 600 km, čo však viac nie je pravdou a kvôli orbitálnej degradácii klesla na približne 535 km. Čím nižšie teleskop klesne, tým rýchlejšie bude ďalej klesať a navyše hrozí, že dôjde k jeho zrážke s modernými satelitnými konšteláciami. NASA však uvažuje nad riešením, ktoré prekvapilo celý svet.

Jeho poloha nám dáva dôležitú príležitosť
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú