Po niekoľkých odkladoch letov sa spoločnosti SpaceX podarilo včera konečne úspešne odštartovať s raketou Falcon 9. Na palube ale neboli vlastné satelity spoločnosti. Miesto Starlinkov totiž raketa vyniesla do vesmíru vojenský satelit Južnej Kórei. Letel s ním rovnaký prvý stupeň, ktorý vyniesol aj prvých astronautov na ISS, informuje NASASpaceFlight.

Včerajší let konečne vyšiel. Po niekoľkých odložených štartoch neskoro v noci vyštartoval Falcon 9 z Mysu Canaveral.

Štart bol spočiatku posunutý o polhodinu a miesto pôvodného času 23:00 sa raketa odlepila od zeme približne o 23:30 nášho času. Počasie bolo vyhovujúce a SpaceX tak mal až 70 % šancu na to, aby raketa mohla odštartovať z Floridy.

Včera padali rekordy. SpaceX tromfol NASA

Spoločnosť pri misii využila rovnaký 1. stupeň, ktorý v júni vyniesol do vesmíru modul pre ľudskú posádku Crew Dragon, v ktorom boli prví astronauti Bob Behnken a Douglas Hurley. Od misie Demo-2 do včerajšieho letu rakety s týmto prvým stupňom pritom uplynulo len 51 dní.

Tým SpaceX prekonal aj rekord NASA pri opätovnom využití rovnakého boostra, teda v prípade vesmírnej agentúry raketoplánu. Raketoplán Atlantis sa totiž zúčastnil dvoch misií STS-51-J a STS-61-B, pričom po prvom lete ho NASA na ďalšiu misiu dokázala pripraviť len za 54 dní, 9 hodín a 14 minút.

SpaceX tento rekord pokoril a stanovil nový najkratší čas, keď opätovne využil rovnaký booster s označením B1058 v priebehu 51 dní. Pokiaľ by však nebol odložený predošlý štart, mohol byť tromf ešte väčší.

Predošlý rekord SpaceX držal vďaka boosteru B1056, ktorý vyniesol počas 5. letu satelity Starlink do vesmíru po 62 dňoch, 14 hodinách a 55 minútach od letu do vesmíru s komunikačným satelitom JCSat-18/Kacific-1.

Poprvýkrát sa podarilo chytiť obe polovice nosa rakety

Po naplnení paliva, natlakovaní nádrží a doplnení tekutého dusíka pred letom prevzal Falcon 9 minútu pred štartom odpočítavanie. Následne po dokončení odpočítavania raketa vyštartovala na túto misiu s vojenským satelitom ANASIS-II na palube, ktorý chránili zbrusu nové polovice krytu pre užitočné zaťaženie.

Odpojenie 1. stupňa nastalo po približne 2 minútach a 40 sekundách, druhý stupeň pokračoval na cieľovú orbitálnu dráhu.

Následne sa prvý booster rakety vrátil späť na zem, kde úspešne pristál na dronovej lodi Just Read the Instructions, ktorá sa nachádzala 628 km od pobrežia. Toto pristátie bolo zároveň 57. úspešným pristátím Falconu 9.

Počas letu však SpaceX neukázal, ako sa oddelili obe polovice nosa rakety. Keďže sa jednalo o vojenský satelit, zákazník si neprial, aby bolo zariadenie viditeľné alebo aby boli zdieľané utajované informácie. Obe polovice nosa sa však oddelili približne 3 a pol minúty po štarte. Následne ich vôbec poprvýkrát obe naraz zachytili lode Ms. Tree a Ms. Chief vybavené sieťami, informuje CNET.

Vojenský satelit sa úspešne dostal do vesmíru

K samotnému vypusteniu satelitu na geostacionárnu orbitálnu dráhu došlo necelých 32 a pol minúty po štarte. Tento proces sme však z vyššie popísaných dôvodov nemohli vidieť. Satelit následne pomocou vlastného pohonu pokračoval na finálnu orbitu.

ANASIS-II je komunikačným satelitom pre tamojšiu vládnu Juhokórejskú agentúru pre rozvoj obrany. Pôvodne pomenovaný ako KMitSatCom-1 tak dopĺňa na orbite satelit Koreasat-5/ANASIS-I, ktorý letel ešte v roku 2006. Južná Kórea sa na výrobe satelitu ANASIS-II dohodla so spoločnosťou Lockheed Martin v roku 2014, informuje Skyrocket.

Za výrobu satelitu musela Kórea na oplátku kúpiť 40 bojových stíhačiek F-35A. O 2 roky neskôr však firma Lockheed Martin outsourcovala výrobu satelitu a najala si na to spoločnosť Airbus Defence and Space. Kórejsky satelit je pritom založený na satelite E3000 od Airbusu.

Takýchto satelitov bolo vyrobených pre komunikačné účely už 80 kusov. Každý z nich váži od 4,5 do 6,5 tony. Detailné vlastnosti satelitu ANASIS-II ale nie sú z pochopiteľných dôvodov známe.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú