Iba pred mesiacom SpaceX uskutočnil prvý „hop“ test, teda odlepenie sa od zeme s prototypom SN5 budúcej rakety Starship. Pred pár hodinami sa však podarilo dokončiť ďalší test, prototyp s označením SN6 sa opäť vyletel do výšky 150 metrov.

Špecialitou na dnešnom teste bolo použitie nového motora Raptor SN29, pri teste začiatkom augusta, kedy sa do vzduchu vzniesol prototyp SN5, použil SpaceX o dve generácie starší motor Raptor SN27.

Dnešný hop prebehol veľmi hladko, prototyp na pár sekúnd vyletel do výšky 150 metrov a po jej dosiahnutí začal opätovne klesať späť na plošinu. Pristátie bolo hladké a raketa sa vrátila takmer na rovnaké miesto.

Zatiaľ čo prototypy SN5 a SN6 sú určené práve pre letovú skúšku, SpaceX má vyrábať aj prototyp nádrže s označením SN7.1, ktorá bude určená na zničenie. Týmto testom sa chce Muskova firma uistiť pred samotným testom prototypu SN8, ktorý bude rovnako ako prototyp nádrže vyrobený z novej ocele 304L. Vyrobená nádrž teda bude počas skúšky zničená, no výsledky testu majú potvrdiť kvalitu využitého materiálu a zvarov.

Ešte nedávno sa pritom špekulovalo, že prorotyp SN6 by mohol byť s vylepšenou verziou SN8 pre spoločnosť obrazne povedané „bezvýznamný“. Práve Starship SN8 vyrobia v plnej veľkosti už aj so špičkou nosa a klapkami. Na štart prototypov SN7 a SN8 si však ešte nejaký čas počkáme.

Zobraziť celú galériu (0)
Screenshot/SpaceX/YouTube

Vesmírna loď, aká nemá v histórii obdoby

Starship pritom Musk predstavil ešte v roku 2017 pod prezývkou BFR a finálna verzia tejto kozmickej lode bude schopná vyniesť do vesmíru, na Mesiac a neskôr aj Mars až 100 ton nákladu, 100 člennú posádku alebo v prípade nákladnej verzie aj náklad väčší ako je teleskop Jamesa Webba.

Zo Zeme bude pritom štartovať na rakete Super Heavy, ktorá bude vybavená až 31 motormi Raptor. Samotný Starship má ďalších 6 takýchto motorov, pričom každý z nich je schopný vyvinúť ťah až 2 MN. Celkovo bude vesmírna loď s raketou vysoká až 120 m a široká 9 metrov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú