Americká spoločnosť SpaceX stratila svoj historický nosič rakety Falcon 9 v podobe prvého stupňa, ktorý má za sebou množstvo prelomových misií, vymanenie Spojených štátov spod ruských rakiet a kozmických lodí a tiež vynesenie stoviek družíc. Ako upozorňuje Spaceflight Now, rakete sa podarilo úspešne dokončiť aj poslednú misiu, chyba sa však stala kdesi úplne inde.

Prežil vesmír a nezvládol more

Reč je o prvom stupni rakety Falcon 9 s označením B1058, ktorý po prvý raz odštartoval do vesmíru ešte 30. mája roku 2020, kedy vyniesol na obežnú dráhu kozmickú loď Dragon s dvojčlennou posádkou astronautov. Bola to vôbec prvá misia komerčného programu, v rámci ktorého odvtedy SpaceX dopravuje astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu dodnes.

O viac ako tri roky neskôr sa tento prvý stupeň vracal z vesmíru po tom, čo pomohol na orbitu vyniesť ďalších 23 družíc satelitnej konštelácie Starlink, prostredníctvom ktorej poskytuje SpaceX internetové pripojenie na takmer celom svete. Misia prebehla úspešne a rakete sa podarilo aj pristáť, avšak k problémom došlo počas prepravy naspäť na súš pomocou pristávacej plošiny JRTI (Just Read The Instructions).

Kvôli pomerne silným vetrom a rozbúrenému moru sa prvý stupeň prevrátil a bol vážne poškodený, pričom podľa dostupných snímok nebol vybavený samo-vyrovnávacími nohami. Novšie prvé stupne sú touto technológiou vybavené, bohužiaľ B1058 na svoj vek doplatil – mohlo pritom ísť o prvý nosič, ktorý by dosiahol 20 úspešných misií.

Motory zachránia

Zdá sa, že väčšina z raketových motorov Merlin túto nehodu prežila a bude možné ich zachrániť. Poslúžiť môžu ako náhradné motory namiesto tých, ktoré môžu prípadne zlyhať na iných prvých stupňoch. Práve raketové motory sú najkomplikovanejšou súčasťou samotnej rakety a predstavujú najväčšiu časť celkovej hodnoty.

Žiadny problém

Pre SpaceX táto nehoda nepredstavuje žiadny vážnejší problém, keďže má k dispozícii množstvo ďalších prvých stupňov. B1058 na seba navyše zarobil niekoľkonásobne. K dispozícii sú aj tri nosiče, ktoré už za sebou majú 17 misií a v blízkej budúcnosti tak môžu hravo prekonať rekord, ktorý stanovil prvý stupeň B1058, dodáva AmericaSpace.

Pôvodným cieľom spoločnosti bolo lietať s týmito raketami aspoň 10-krát, pričom ako hornú hranicu Elon Musk v minulosti určil až 100 letov. Skutočný limit pritom zatiaľ známy nie je a firma sa blíži k 20 letom na jedinej rakete. Či tieto stroje vydržia 100 štartov a pristátí je zatiaľ otázne, už teraz sú však absolútnou špičkou na trhu, ku ktorej sa zatiaľ konkurencia ani len nepribližuje.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú