Americká spoločnosť SpaceX testovala prototyp druhého stupňa rakety Starship, pričom počas neho naštartovala všetkých šesť motorov na približne 8 sekúnd. Ako informuje portál Teslarati, okrem testu motorov však bolo výsledkom aj niekoľko požiarov, ktoré sa šírili ďalej a poškodený skončil aj tepelný štít rakety.

Prvý svojho druhu

Je to vôbec po prvý raz, čo sa podarilo druhému stupňu rakety Starship naštartovať naraz všetkých šesť raketových motorov, ktoré sa skladajú z troch klasických motorov Raptor a troch motorov Raptor optimalizovaných na prevádzku vo vákuu (RVac).

Od naštartovania po ich zhasnutie prešlo približne osem sekúnd a zdvihol sa obrovský mrak prachu, ktorý čoskoro odhalil nemilé prekvapenie. Test motorov spôsobil niekoľko požiarov v blízkom okolí testovacieho komplexu, pričom okrem zapálenia trávnatých porastov, ktoré horeli až do noci, došlo aj k požiaru jedného zo smetných kontajnerov nachádzajúcich sa neďaleko samotnej rakety.

Takéto požiare môžu byť rizikové, keďže k rakete naplnenej palivom nie je možné sa bezpečne priblížiť. Nakoniec však k vážnejším škodám nedošlo a hasiči nechali trávnatý pás pod kontrolou vyhorieť. Krátko na to sa vynorila správa od NASA a programe Artemis, v ktorom zohrá Starship dôležitú úlohu.

Horela aj nedávno

K požiaru v testovacom a výrobnom komplexe Starbase nedošlo po prvý raz. K podobnému incidentu došlo aj pri testovaní prvého stupňa Super Heavy, pri ktorom došlo k nečakanej detonácii a podpáleniu zariadení neďaleko odpaľovacej rampy.

Spolieha sa na ňu NASA

NASA dnes zverejnila plán a detaily programu HLS, v rámci ktorého má SpaceX vyvinúť pristávací modul pre astronautov na Mesiaci. Použiť má práve Starship a ďalším krokom je podľa NASA prvý orbitálny let tejto rakety. Ten sa mal udiať ešte v roku 2021, avšak na základe zverejnenej správy sa zdá, že NASA počíta s budúcim rokom.

SpaceX/Youtube screenshot

Môže ísť o nerealistický termín, keďže sa blíži polovica septembra a Starship za sebou ešte nemá všetky potrebné testy. Prototypu druhého stupňa s označením Ship 24 sa síce podarilo naštartovať všetky motory, avšak počas testu raketa opäť prišla o niekoľko dlaždíc tepelného štítu, vysvetľuje SPACE. Dostať sa na orbitu bez neho zvládne, avšak do atmosféry už nevstúpi.

NASA v rámci kontraktu identifikuje tri rozdielne typy Starship, pričom ako prvý v novej infografike uvádza Tanker. Tých odštartuje pri každej misii k Mesiacu hneď niekoľko a vynesú palivo na orbitu, kde ho prečerpajú do optimalizovanej Starship, ktorá je podľa infografiky o poznanie vyššia a pravdepodobne zbavená zbytočných komponentov, ako je napríklad tepelný štít, krídla a podobne. Nazývajú ju Storage Depot (po našom doslova Skladisko).

Finálnou verziou je HLS, teda pristávací systém pre astronautov. Ten po dosiahnutí orbity doplní nádrže zo Skladiska a následne zamieri k Mesiacu, kde sa spojí s vesmírnou stanicou Gateway. Po nalodení astronautov sa od stanice oddelí a pristane na samotnom Mesiaci. Než k tomu ale dôjde, SpaceX musí predviesť schopnosť pristáť na Mesiaci pomocou prototypu bez posádky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú