Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Starship SN9 sa pomaly prebúdza k životu. SpaceX ju po nešťastnom páde v hangári dokázal zachrániť a v uplynulých týždňoch ju začal pripravovať na ďalší výškový let, ktorý pred ňou absolvoval s explozívnym záverom prototyp SN8. Starship SN9 včera prešiel ďalšími statickými štartmi motorov Raptor. Absolvoval nie jeden a ani dva, ale hneď 3 takéto skúšky v priebehu dňa, informuje Space.

SpaceX pracuje na vývoji vesmírnej lode Starship už od polovice roka 2019 a veľké úspechy v tomto smere sme mohli sledovať celý minulý rok. Spoločnosť doteraz otestovala nádrže a niekoľko prototypov lode, ktoré absolvovali aj prvé „hop“ testy do výšky 150 metrov. Takýto počin sme videli ešte pri prototypoch SN5 a SN6 počas vlaňajšieho leta.

Záver roka 2020 ukončil prvý výškový let prototypu SN8, ktorý ako prvý z doteraz testovaných prototypov vyletel do niekoľkokilometrovej výšky. Počas tejto skúšky získal SpaceX cenné dáta z letu a riadenia lode pri pristávaní, ktoré ale nedopadlo úplne podľa predstáv. Pri dosadaní mal totiž prototyp privysokú rýchlosť a explodoval. Celý tento test aj so zábermi z výbuchu sme priniesli v samostatnom článku.

Starship naštartoval motory 3-krát za jediný deň

Pred samotnými „hop“ testami a výškovými letmi však musí každý prototyp absolvovať aj niekoľko statických skúšok, počas ktorých SpaceX overuje správnu funkčnosť motorov Raptor. Celkovo bude mať finálna verzia Starshipu 6 takýchto motorov – 3 pre fungovanie vo vákuu a 3 pre fungovanie v nadmorskej výške. Prototyp SN8 a rovnako tak aj SN9 však boli vybavené zatiaľ len tromi Raptormi pre lety v nadmorskej výške.

Po statických testoch motorov je potom vesmírna loď len krok od reálneho letu do niekoľkokilometrovej výšky. Naposledy vyletel prototyp SN8 do výšky 12,5 km, pôvodne mal letieť až do výšky 18 km. Tento výškový let môže už čoskoro absolvoval aj ďalší Starship SN9, ktorý včera prešiel ďalšími statickými testami motorov. Záznam zo všetkých nájdeš v priloženom videu.

SpaceX obvykle vykoná túto skúšku v priebehu niekoľkých dní, no v stredu sa prekonal. Najnovší prototyp totiž prvýkrát naštartoval svoje motory krátko po začiatku nového roka a včera absolvoval ďalšiu sériu štartov. V jeden deň totiž Starship SN9 vykonal 3 statické štarty motorov. Druhý, tretí a štvrtý štart Raptorov stihla spoločnosť uskutočniť len v priebehu jediného dňa.

Aj ďalšia trojica statických štartov skončila úspešne a bez akéhokoľvek problému. Musk na Twitteri avizoval, že ide o skvelý progres pre dosiahnutie cieľa, ktorým je cesta na Mars už v roku 2026 alebo aj o 2 roky skôr, ak sa podľa neho „pošťastí“, dodáva Space.

Po takomto rekordnom úspechu sa tak môžeme ďalšieho výškového letu tejto vesmírnej lode dočkať už v priebehu najbližších dní. Podobne ako Starship SN8, tak aj prototyp SN9 by mal letieť do rovnakej výšky 12,5 km a pristáť na pevnine, pokiaľ pôjde všetko podľa plánov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú