Vesmírna spoločnosť Elona Muska podpísala s NASA kontrakt, vďaka ktorému sa postará o lety astronautov do vesmíru na stanicu ISS. K tomu však potrebuje špeciálne moduly pre posádku, ktoré aktuálne vyvíja a testuje. Po úspešnom lete v marci tohto roka boli na module Crew Dragon testované motory SuperDraco, no počas ich testovania došlo k vážnemu zlyhaniu.

SpaceX vyslal na Medzinárodnú vesmírnu stanicu svoj modul Crew Dragon počas testovacieho letu Demo-1 pred pár týždňami. Celá skúška skončila úspešne a po pripojení sa k ISS a vyložení nákladu sa kapsula pre posádku vrátila späť na Zem. Kvôli bezpečnostným opatreniam v prípade poruchy počas štartu rakety s týmto modulom však SpaceX vyvíja aj záchranné motory SuperDraco, ktoré ho majú pri nehode oddeliť a zachrániť tak posádku.

SpaceX odhalil detaily nehody modulu Crew Dragon

Pred pár týždňami sa však objavili smutné správy, ktoré odhalili vážnu nehodu priamo v testovacom centre spoločnosti, kde došlo k nehode modulu Crew Dragon počas testovania motorov SuperDraco. Dlhý čas sa spoločnosť k tejto udalosti nevyjadrila a oficiálne stanovisko vydala až pred pár dňami. Počas tlačovej konferencie SpaceX prezradil, čo stálo za vznikom tejto havárie, informuje CNN. Tím spoločnosti najprv úspešne naštartoval motory SuperDraco v dvoch sériách po dobu 5 sekúnd, prezradil Hans Koenigsmann, viceprezident oddelenia pre vývoj a testovanie letov.

Nenechaj si ujsť
SpaceX dostal povolenie vyslať špeciálne satelity. Plnia dôležitú úlohu

Osudná havária potom nastala ešte predtým ako boli naštartované záchranné motory. Podľa SpaceX došlo k anomálii a modul Crew Dragon bol behom chvíle zničený. Celý prípad aktuálne vyšetruje tím spoločnosti, ktorý si ale nemyslí, že problém tkvie priamo v motoroch. Tie totiž predtým prešli až 600 testami na základni v Texase. Nehoda môže mať dopad aj na budúce plány, ktoré zahŕňajú ostrý let posádky v tomto module na ISS. Pôvodne mal byť Crew Dragon vyslaný na test aj s týmito záchrannými motormi ešte v júni a neskôr v júli mal odviezť prvú posádku do vesmíru.

SpaceX ale nehádže „flintu do žita“ a test nakoniec uskutoční. Využije v ňom náhradnú kapsulu, ktorá poletí s dvoma astronautmi z NASA na Medzinárodnú vesmírnu stanicu počas letu Demo-2, informoval Space. Havária modulu má vplyv aj na včerajší let Falconu 9 a kapsuly Dragon s nákladom ma palube. Pôvodne sa mala raketa vrátiť na Zem a pristáť v zóne Landing Zone-1, ktorá je však príliš blízko miesta nehody kapsuly Crew Dragon. Kvôli zachovaniu integrity tak bude musieť pristáť na otvorenom mori, kde ju zachytí loď spoločnosti SpaceX.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP