Spoločnosť SpaceX sa opäť pripravuje na ďalšiu misiu pre americké Vesmírne sily, ktoré chcú dostať na orbitu satelit zo systému GPS III. Od roku 2018 firma vyniesla 2 takéto satelity z konštelácie a aktuálne bude na palube Falconu 9 štvrtý satelit. Tretí v poradí totiž vyniesla spoločnosť United Launch Alliance, informuje Teslarati. Štart Falconu 9 je naplánovaný na sobotu ráno nášho času.

Už zajtra skoro ráno odštartuje raketa Falcon 9 z Mysu Canaveral, odkiaľ sa vydá na ďalšiu misiu s vojenským satelitom GPS III Space Vehicle 04 (4. satelit v poradí) od amerických Vesmírnych síl.

Centrum kozmických a raketových systémov tak s pomocou SpaceX rozšíri konšteláciu novej generácie GPS III o ďalší satelit. Naposledy letel tretí satelit v júni tohto roka, rovnako s raketou Falcon 9.

Aktualizácia 3.10.2020 

Štart rakety Falcon 9 s vojenským satelitom GPS III Space Vehicle 04 sa nakoniec nekonal. SpaceX odložil aj túto misiu. Príčina však zatiaľ nie je známa. Spoločnosť momentálne skúma možnosti letu v ďalšom termíne. Aktuálne nebol čas ani dátum potvrdený. Po predošlých 4 pokusoch o štart Falconu 9 v misii Starlink 12 ide už o 5. zrušený let spoločnosti za posledné týždne.

SpaceX vynesie ďalšie vojenský satelit a získal povolenie, s ktorým ušetrí desiatky miliónov

SpaceX sa v minulosti postaral aj o vynesenie prvého satelitu GPS III 01, ktorý vyniesla na orbitu raketa Falcon 9 ešte v roku 2018. O rok na to sa o dopravu druhého satelitu v poradí postarala raketa Atlas V od ULA.

Falcon 9 by mal odštartovať z komplexu SLC-40 zajtra ráno o 03:45 nášho času. V prípade nepriaznivého počasia alebo iného problému je k dispozícii aj náhradný termín pre let, ktorý sa potom uskutoční o deň neskôr.

Kvôli charakteru letu musel SpaceX využiť zbrusu nový 1. stupeň pre Falcon 9. V prípade vynášania vojenských satelitov pre americkú armádu bolo doteraz totiž podmienkou, že raketa musel letieť vždy s novým boosterom.

To sa však zmení už v budúcnom roku. Spoločnosť totiž dostala dôležité povolenie, v ktorom armáda USA povolila, aby boli satelity a náklad vynášané aj pomocou predtým využitých stupňov.

Týmto spôsobom bude možné na jednom štarte rakety ušetriť až 52 miliónov dolárov. Aktuálne však SpaceX túto možnosť ešte nevyužije. Prvý štart s vojenským satelitom GPS III v rakete Falcon 9 so znovu použitým 1. stupňom sa očakáva až v budúcom roku pri vynášaní piateho a šiesteho satelitu z tejto konštelácie.

Falcon 9 s novým boosterom pod označením B1062 prešiel úspešným statickým testom deviatich motorov Merlin 1D ešte v piatok 25. septembra a je pripravený na zajtrajší vzlet.

Štart Starlinkov bol doteraz odložený až 4-krát

Prvý stupeň rakety sa počas zajtrajšieho rána oddelí od druhého stupňa po približne 2 a pol minútach od štartu. Následne pristane 1. stupeň na dronovej lodi Just Read the Instructions a k vypusteniu vojenského satelitu GPS III Space Vehicle 04 dôjde potom v čase T+1:29:18 od vzletu rakety. Ostáva tak dúfať, že zajtrajší let SpaceX nič neprekazí.

Spoločnosť totiž doteraz odložila plánovanú misiu Starlink 12 už 4-krát, z toho 3-krát kvôli problémovému počasiu a naposledy zastavil štart Falconu 9 len 18 sekúnd pred štartom riadiaci počítač. Momentálne nie je známe, kedy SpaceX opäť plánuje odštartovať ďalšiu várku 60 Starlinkov. Bližšie detaily o tejto misii sa dozvieš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom