Spoločnosť SpaceX mala počas víkendu s projektom Starlink poriadne veľa práce. Okrem plánovaného nočného letu, ktorý Muskova firma dnes nadránom nakoniec odložila, sa jej zástupcovia rozhodli odpovedať na vlákno plné otázok od používateľov Redditu. Dozvedeli sme sa tak veľmi zaujímavé informácie o spotrebe či fungovaní satelitných antén, upozornil portál Wccftech.

Satelitný internet projektu Starlink je v súčasnosti iba v prvej testovacej fáze s relatívne nízkym množstvom beta testerov a preto je prirodzené, že budúci záujemcovia o službu a nadšenci majú množstvo otázok týkajúcich sa jej schopností a pokrytia. SpaceX sa cez víkend rozhodol odpovedať na niekoľko z nich, čím nám odhalil zaujímavé informácie.

Antény dostanú úsporný režim

Týkajú sa napríklad spotreby samostatných satelitných antén, o ktorej sa doposiaľ príliš nehovorilo. Podľa informácií rôznych beta testerov sa spotreba antény terminálu pohybuje na úrovni 100 Wattov, pričom niektorí dosiahli počas veľkej dátovej premávky až 110 Wattov, píše sa v príspevku na Reddite.

Používatelia pritom podotkli, že na domáce použitie ide síce o prijateľné hodnoty, no na väčšine malých až stredných lodí, pre ktoré je internet od Starlinku najlepšou voľbou, môže toto číslo predstavovať zásadný problém. Lode a lietadlá totiž v dnešnej dobe nemajú možnosť vysokorýchlostného a stabilného internetového pripojenia a práve Starlink môže túto skutočnosť zmeniť.

Zobraziť celú galériu (0)
Imgur / wandering-coder

Zníženie spotreby energie terminálov však podľa odpovede SpaceX patrí medzi hlavné priority spoločnosti a v súčasnosti údajne pracuje na softvérových aktualizáciách, ktoré umožnia anténam prejsť do špeciálnych úsporných režimov bez strát na pripojení.

Nízke teploty a sneh nebudú problémom

Muskova firma tiež odhalila podrobnosti ohľadom funkčnosti satelitných antén v extrémnych podmienkach, v ktorých sa zatiaľ počas testov ukázali iba jeho negatíva.

Spoločnosť však tvrdí, že anténa terminálu je schopná spoľahlivo fungovať v teplotách od -30 do 40 stupňov Celzia a v priebehu nasledujúcich rokov by mala dostávať aktualizácie, ktoré zlepšia jej schopnosť roztápať napadaný sneh prostredníctvom vyhrievacieho systému.

Zobraziť celú galériu (0)
Global Meteor Network

SpaceX tiež údajne usilovne pracuje na znížení nákladov na výrobu laserovej technológie, ktorou chce vybaviť budúce satelity. Vďaka nej môžu Starlinky komunikovať medzi sebou a prenášať dáta navzájom miesto toho, aby bol signál odosielaný na Zem a späť na orbitu, čo prirodzene ovplyvňuje celkovú rýchlosť a odozvu pripojenia.

Pripomeňme si, že spoločnosť túto technológiu otestovala už v septembri, pričom v tomto teste boli satelity schopné preniesť stovky gigabajtov dát a ukázali ohromnú rýchlosť prenosu. Podľa zástupcov spoločnosti sa však firme zatiaľ nepodarilo znížiť náklady na hromadnú výrobu týchto laserov a na ich širšie použitie si tak ešte nejaký čas počkáme.

SpaceX informoval, že na začiatku musia zaplatiť beta testeri 499 dolárov (422 €) za zariadenia, teda router a anténu, na ktorú predtým Musk odkazoval ako na „UFO na paličke“. Mesačný poplatok za pripojenie ich potom vyjde na 99 dolárov, čo je zhruba 84 €.

V porovnaní s pripojením od iných providerov v USA / Kanade sú však možnosti internetu zo Starlinkov lepšie. V prípade takéto pripojenia cez Viasat stojí najvyšší balík 170 dolárov mesačne (144 €) za pripojenie s maximálnou rýchlosťou 30 Mbps a obmedzeným downloadom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP