SpaceX sa počas zajtrajšieho rána 16. februára pokúsi vyniesť na nízku obežnú dráhu Zeme ďalšie satelity Starlink, ktorých je vo vesmíre už dnes viac než 1 000. Misia sa uskutoční o 4:59 nášho času na rakete Falcon 9, ktorej prvý stupeň má za sebou už päť úspešných letov, informuje Everyday Astronaut.

Aktualizácia 16. februára o 6:05

Falcon 9 so 60 satelitmi Starlink úspešne vzlietol a náklad dostal na nízku obežnú dráhu Zeme. Šiesty pokus o pristátie sa však prvému stupňu s označením B1059 nepodaril a podľa všetkého skončil v oceáne. Spoločnosť sa teda 25. úspešného pristátia v rade nedočkala, avšak ako informoval Elon Musk na sociálnej sieti Twitter, podarilo sa im zachrániť aktívnu polovicu aerodynamického krytu.

Aktualizácia 15. februára o 4:43:

SpaceX sa rozhodol let misie Starlink 19 odložiť z dôvodu nepriaznivého počasia. Nový termín štartu stanovili na 16. februára o 4:59 nášho času.

Tisícka satelitov a desiatky pristátí, Falcon 9 nespí ani chvíľu

Prvý stupeň rakety Falcon 9 s označením B1059 má za sebou už 5 misií. Do vesmíru dostal dve nákladné kozmické lode Dragon (misia CRS-19 a CRS-20), 58 satelitov Starlink, satelit SAOCOM 1B a nakoniec špionážny satelit Národného prieskumného úradu v rámci misie NROL-108.

Zajtrajšia misia je treťou, počas ktorej poletí prvý stupeň po šiestykrát a zvýši celkový počet vynesených satelitov Starlink na 1145, z ktorých niektoré však už zhoreli v atmosfére. Šlo totiž o staršie verzie a spoločnosť sa ich potrebovala zbaviť. Priebeh misie bude možné sledovať na oficiálnom živom vysielaní.

SpaceX sa, ako už býva zvykom, pokúsi o pristátie s prvým stupňom na autonómnej lodi OCISLY (Of Course I Still Love You). Druhý stupeň vynesie na obežnú dráhu satelity Starlink s hmotnosťou 15 600 kg a následne opäť vstúpi do atmosféry, kde čiastočne zhorí a jeho zvyšky dopadnú do oceánu.

Lode Ms. Chief a Ms. Tree čakajú na aerodynamické kryty, ktoré sú v tomto prípade úplne nové a pokúsia sa ich zachytiť do svojich obrovských sietí. V prípade úspechu misie pôjde o 25. úspešné pristátie prvého stupňa v poradí, čo je pre SpaceX nový rekord a o 75. pristátie celkovo.

Flickr / SpaceX

Starlink dobýja celý svet, SpaceX bojuje na dvoch frontoch

Starlink je ešte vždy len vo fáze beta testovania, avšak už dnes má viac než 10 000 užívateľov a postupne expanduje do celého sveta. Len pred pár dňami boli spustené rezervácie internetu Starlink pre Slovensko a pokrytia sa dočkáme už v roku 2022.

Odhadovaný zisk spoločnosti sa má len vďaka tejto konštelácii vyšplhať na 30-50 miliárd amerických dolárov ročne, kvôli čomu sú satelity Starlink pre firmu kľúčové. Zisky z globálneho internetu chcú využiť na následnú kolonizáciu Marsu.

SpaceX

Kým iné konštelácie nemajú na obežnej dráhe ani jeden satelit, SpaceX sa nezadržateľne blíži k fáze oficiálneho spustenia systému Starlink. Jediný v ich pätách je OneWeb, ktorý však dostáva do vesmíru svoje satelity pomalšie a v menších množstvách.

Front globálneho internetu je však pre SpaceX pomerne nový, ich primárnou misiou je znížiť cenu letov do vesmíru. V rámci tohto cieľa dostali na ISS amerických astronautov a majú pripravených už niekoľko súkromných misií s ľudskou posádkou.

Astronauti Victor Glover, Mike Hopkins, Soichi Noguchi a v pozadí astronautka Shannon Walker na ceste do elektromobilov Tesly, ktoré ich odviezli k štartovacej rampe. Zdroj: NASA HQ Photo/Flickr

Pristávanie rakiet Falcon 9 sa pre nich stalo takmer rutinou – žiadna iná spoločnosť či agentúra na svete však túto schopnosť nemá, vďaka čomu má Spacex dlhoročný náskok v porovnaní so svojou konkurenciou.

To je dobré nielen pre samotnú firmu, ale tiež pre vesmírny priemysel ako taký, v ktorom sa pomaly rozbieha masívna revolúcia a kolos svetových firiem kráča odhodlane k cieľu, ktorý je čoraz jasnejší : ľudstvo čaká expanzia mimo svoju rodnú planétu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP