Plány priniesť globálny internet pre všetkých má vo svojom hľadáčiku niekoľko veľkých spoločností. Väčšinou sa o tom hovorí v spojitosti so spoločnosť Google či SpaceX, no vlastné plány predstavil aj Amazon, ktorý chce na nízku obežnú dráha vyslať 3 236 satelitov, ktoré by mali internetom pokryť celú Zem.

Ako informoval portál The Verge, misia nesie názov Project Kuiper a je rozdelený na tri základné fázy. V každej fáze sa nachádza niekoľko satelitov, ktoré sú ďalej rozdelené do rôznych výšok. Prvá skupina bude tvorená 784 satelitmi, ktoré sa budú nachádzať vo výške 590 km od povrchu Zeme.

Druhá skupina bude vo výške 609 km s počtom satelitov 1156. Posledná várka bude vo výške 629 kilometrov a bude tvorená 1156 satelitmi. Pokrývať budú územie od 56° severnej zemepisnej šírky, až po 56° južnej zemepisnej šírky. S takýmto pokrytím by malo prístup k internetu viac ako 95 % populácie.

Detaily ešte známe nie sú

Jedná sa o dlhodobý projekt spoločnosti Amazon, ktorý predpokladá, že poskytne služby vysokorýchlostného internetu pre desiatky miliónov ľudí, ktorý sú od neho v súčasnosti odrezaný. Nie je však jasné, či spoločnosť vytvára vlastné satelity, alebo využije zariadenia inej spoločnosti. Ako uviedol portál GeekWire, rokovania prebiehajú aj ohľadom spôsobu ich vynesenia na obežnú dráhu. Hoc má Amazon vlastnú vesmírnu organizáciu Blue Origin, do úvahy sa berú aj alternatívy od konkurencie.

Vyslanie satelitov však bude vyžadovať aj vybudovanie pozemných staníc, s ktorými by prebiehala komunikácia. Už v minulom roku sa však začalo s budovaním AWS Ground Station, čo sú cloudové výpočtové strediská a práve tie by takúto komunikáciu medzi Zemou a vesmírom vedeli zabezpečiť.

Amazon

Otázkou však ostáva, či sa vôbec spoločnosti Amazon podarí získať povolenie od Federálnej komisie pre komunikáciu. Ide totiž o veľké množstvo satelitov, ktoré zahltia nízky orbit a komisiu bude určite zaujímať aj to, ako Amazon plánuje vyradiť tieto satelity v prípade, že skončí ich životnosť.

Veľká pozornosť by sa mala venovať aj otázke, či je rozumné, aby niekoľko rôznych firiem vyslalo do vesmíru tisícky satelitov, aby pokryli planétu internetom. Veď len SpaceX plánuje vyslať až 12 000 satelitov, čo je oveľa väčšie množstvo ktoré zamorí obežnú dráhu Zeme. Samozrejme sa tým zvyšuje aj pravdepodobnosť kolízie s inými telesami. Nápad to síce nie je zlý, no oveľa lepším riešením by bolo, ak by veľké spoločnosti spojili svoje sily a predstavili jednotné riešenie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom