SpaceX definitívne získal kontrakt pre vývoj a skonštruovanie transportného modulu, ktorý dostane na povrch Mesiaca prvých astronautov programu Artemis a prvú ženu. NASA už spoločnosti poslala peniaze a Musk tvrdí, že lunárna verzia ich vesmírnej lode dokáže na Mesiaci pristáť ešte skôr, než v 2024, informuje Futurism.

Stokrát rýchlejší než NASA

O termínoch americkej vesmírnej agentúry panujú dobre odôvodnené pochybnosti. Okrem neskutočne zložitej a predraženej rakety SLS NASA priznala, že situáciu značne komplikuje aj vývoj nových skafandrov, bez ktorých astronauti na Mesiaci pristáť nemôžu (môžu, ale nedokázali by vystúpiť z lodi a misia by tak bola úplne zbytočná).

SpaceX a jeho majiteľ, Elon Musk, sa však takýchto problémov neobávajú. Podľa Muska je totiž pravdepodobné, že lunárnu verziu Starship prichystajú ešte skôr. Problémom však je, že aj tak musia čakať na NASA, keďže bez astronautov programu Artemis a rakety SLS s kozmickou loďou Orion, ktorá astronautov dopraví k Mesiacu, nič nezmôžu.

Teda aspoň nie podľa plánov tohto vesmírneho programu. Čisto teoreticky však môže SpaceX dostať astronautov na Mesiac aj bez tejto infraštruktúry a to práve pomocou rakety Starship. Ak totiž bude pripravená jej lunárna verzia, na ktorú NASA už, podľa Fox Business, vyplatila spoločnosti 300 miliónov amerických dolárov, rovnako na tom bude aj klasická transportná verzia.

SpaceX/Twitter

Skvelé správy pre dearMoon

Elon Musk navyše navrhol, že jeho firma pomôže s vývojom nových skafandrov. Dôvodom zrejme je, že na ich vývoji už spoločnosť pracuje v rámci svojich plánov na kolonizáciu Marsu.

Aj bez nich je ale pripravenosť Starship pred rokom 2024 skvelou správou a to najmä pre projekt dearMoon. Počas tejto misie totiž Starship nepotrebuje pristáť na povrchu Mesiaca a len ho obletí, pričom na jej palube sa má nachádzať niekoľko umelcov.

Jedným z uchádzačov je aj Slovák Matej Poliaček, ktorý sa z milióna ľudí dostal do veľmi úzkeho výberu. Matej je členom letovej kontroly ISS a aj keď projekt dearMoon preferuje umelcov, má reálnu šancu na úspech. Termín letu je stanovený na rok 2023 a podľa odvážnych slov zakladateľa spoločnosti je veľmi pravdepodobné, že ho stihnú.

dearMoon / SpaceX

NASA a staré firmy nasadili slimačie tempo

Kým SpaceX vybudoval v priebehu necelých dvoch rokov najväčšiu raketu na svete, NASA a Boeing balansujú na veľmi citlivej hranici. Boeing je totiž nútený odložiť druhý testovací let kozmickej lode Starliner, ktorá má vážne problémy so svojim hardvérom, na neurčito.

Na druhej strane NASA sa ponáhľa s raketou SLS, ktorá má letieť už 22. novembra tohto roku. Problémom však je, že projekt takmer neustále narážal na problémy a ak sa naskytne ďalší, ktorý spôsobí ďalší vážny odklad prvého letu, bude mať program Artemis vážne problémy.

Vizualizácia štartu rakety SLS. Zdroj: Terry White/NASA

Tesnenia na prídavných raketových motoroch na pevné palivo majú totiž stanovenú životnosť, ktorá koncom tohto roka vyprší. V takom prípade bude nutné ich od rakety opäť odpojiť, rozobrať a tesnenia vymeniť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú