Medzi hernými konzolami dnes existuje viacero platforiem, ktorým však vďaka predajom a popularite medzi hráčmi kraľuje PlayStation 4 od japonského Sony. Dominancia na trhu sa s časom ale mení a posledné rozhodnutia spoločnosti vedú zdá sa tým nesprávnym smerom, ktorým by si mohla pohnevať hráčov. Hoci je do predstavenia novej konzoly PlayStation 5 ešte ďaleko, Sony už teraz robí rozhodnutia, na ktoré pred pár rokmi takmer doplatil Microsoft.

Legendárna PS4-ka bude na jeseň tohto roka oslavovať 6 rokov od svojho oficiálneho predstavenia. Za ten čas si stihla získať srdcia mnohých hráčov, ktorí si hry miesto PC platformy radšej zahrajú na konzole. Doteraz najlepšia herná konzola od Sony zaznamenala aj poriadne vysoké predaje a dodnes sa z nej predalo až 91 miliónov kusov, čím značne predbehla konkurenciu. Jej najväčším nepriateľom je konzola z Redmontu, ktorú Microsoft uviedol na trh v rovnakom roku, no urobil zásadnú chybu, ktorú mu hráči takmer neodpustili.

Pýcha predchádza pád

Vďaka tomu sa tak mohla na výslnie dostať konzola PlayStation 4, s ktorou si Sony uchmatlo drvivú väčšinu podielu na trhu. Dominancia však nemusí trvať večne a koniec môže prísť skôr ako by sme čakali. Jedným z kontroverzných rozhodnutí, ktoré japonský gigant v poslednom čase urobil, bol zákaz „cross-play“ hrania s inými konzolami. V praxi to znamená, že milovníci Fortnite či inej populárnej hry si nemôžu zahrať s hráčmi na Xbox One, Nintendto Switch či iných platformách.

Zobraziť celú galériu (2)
Austin Evans/YouTube

Tento problém dokonca Sony doviedlo do takého štádia, že ak sa pod svojim oficiálnym účtom hráč prihlási na inej konzole než PS4, nebude v ňom mať ani nakúpené veci. S týmto arogantným rozhodnutím spoločnosť vyrukovala ešte v minulom roku, no na začiatku jesene konečne vypočula priania hráčov a žiadaný „cross-play“ systém spustila aj na PS4. Konečne si tak mohol každý zahrať aj s protivníkmi na iných herných konzolách. Takéto ignorovanie požiadaviek hráčov, ktorí prakticky priniesli tejto konzole takú slávu, začalo pripomínať Microsoft spred niekoľkých rokov.

Nenechaj si ujsť
2019 bude pre PlayStation jeden z najlepších rokov vôbec. Vďaka týmto novinkám zaujme celý svet

V čase predstavenia konzoly Xbox One totiž tento softvérový gigant nepočúval svojich lojálnych fanúšikov a využil fakt, že Xbox 360 bol predtým populárnejší ako PS3. Podľa mnohých bolo už samotné odhalenie Xboxu One úplnou katastrofou. Konzola totiž vyžaduje neustále pripojenie k internetu, nepodporuje už použité disky a predávala sa za väčšiu sumu než PlayStation 4. Takéto rozhodnutia rozhnevali fanúšikov Xboxu. Veď, kto by si chcel kúpiť novú hru na „jednorázovom disku“?! Kvôli viacerým problémom tak zožal Microsoft poriadnu kritiku, ktorá sa však môže čoskoro obrátiť aj proti Sony. Kde je teda problém?

Sony so zdvihnutým nosom ignoruje požiadavky hráčov

Japonský výrobca elektroniky totiž plánuje vo veľkom presadiť svoju sieť PlayStation Network, v ktorej spojí hneď viacero mediálnych žánrov. Tento projekt tak bude mať za úlohu zjednotiť hudbu, filmy a hry, ktoré budú pre konzoly spoločnosti určené.

Doteraz ich však Sony oddeľovalo, no ich spojením sa môže dočkať nesúhlasu fanúšikov. CEO spoločnosti, Kenichiro Yoshida, považuje PlayStation Network za veľmi silnú platformu, no podľa predstáv hráčov by sa z ich obľúbenej hernej konzoly nemal stať mediálny nástroj na prehrávanie filmov a hudby.

Viacerí hráči už podotkli, že Sony zanedbáva ich požiadavky a ide vlastným smerom, ktorý však nemusí byť na konci vôbec úspešný. Spoločnosť totiž podľa svojich rozhodnutí zrejme stále nepochopila, prečo ľudia PlayStation tak veľmi milujú.

Stále je však čas, aby sa Sony možným chybám vyvarovalo a skutočne prinieslo hráčom to, po čom túžia. Do predstavenia novej generácie herných konzol ostáva ešte nejaký ten rok, možno dva, a tak je čas zmeniť prístup a vyhnúť sa možným problémom, do ktorých sa kvôli svojej „nadradenosti“ dostal pred rokmi Microsoft. Až po premiére nových konzol sa rozhodne, ktorá z nich bude vládnuť na trhu v nasledujúcich rokoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom